Průvodce atopickým ekzémem… vaše virtuální „kápezetka“ nejen pro rok 2024

Ekzém
9. 1. 2024

Vstupte do roku 2024 s jistotou, že váš každodenní život s atopickým ekzémem může být mnohem pohodlnější. Přinášíme vám několik základních rad, bez kterých se jako atopik nejen v tomto roce neobejdete. Jak na každodenní péči, vhodné stravování nebo výběr oblečení? Začněte nový rok s plánem pro optimální péči o svou pokožku!

Život s chronickým kožním onemocněním může být náročný, ale s pečlivou péčí a vhodnými životními návyky můžete dosáhnout zlepšení a dostat atopickou dermatitidu alespoň částečně pod kontrolu. Zkuste nový rok pojmout jako příležitost a držte se několika základních zásad, které vám v boji s ekzémem a podrážděnou pokožkou pomohou.

Každodenní péče o pokožku

Nezbytným krokem pro každodenní péči o pokožku s atopickým ekzémem je správná hygienická rutina. Vyvarujte se klasických mýdel a přejděte na jemné pečující prostředky bez agresivních chemikálií určené pro atopiky. O kosmetice si můžete více přečíst v rozhovoru s dermatoložkou MUDr. Ing. et Ing. Zdenkou Durďákovou. Po koupeli nebo sprše ihned nanášejte tzv. emolienční krém, který pomáhá zmírnit pocity svědění a udržuje pokožku hydratovanou a chráněnou. Snažte se vyhýbat horkým lázním, které mohou pokožku vysušit. Sprchujte se spíše vlažnější vodou.

Stravování a životní styl

Vliv toho, co jíme, na atopický ekzém bychom rozhodně neměli podceňovat. Snažte se o vyváženou stravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty. Omezte konzumaci potravin, které mohou způsobovat alergie nebo zhoršovat příznaky, jako jsou mléčné výrobky, pšenice a kořenová zelenina. Obsáhleji jsme se o nich zmiňovali v jednom z našich článků. Udržujte dostatečný pitný režim, protože hydratace hraje klíčovou roli v udržení pružné pokožky.

Oblečení a textilní materiály

Volba správného oblečení může mít výrazný vliv na pohodu pokožky. Vyhněte se hrubým, upnutým a umělým materiálům. Raději sáhněte do skříně po měkkých a prodyšných látkách, jako jsou bavlna nebo bambusová tkanina. Pravidelně prané oblečení může také minimalizovat dráždivé látky a přítomnost bakterií. Pozor si dávejte na prací prášek, vyberte takový, který se hodí pro atopiky. Na aviváž raději zapomeňte. O tom, jak se nejlépe obléknout v letních a zimních měsících jsme vás už informovali.

Prevence

Vyvarujte se stresových situací a hledejte relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace. Používejte hypoalergenní kosmetiku a sledujte, jak vaše pokožka reaguje na různé prostředky. Nezapomeňte na odbornou pomoc. Obrátit se můžete na některé ze specializovaných center. Jejich seznam najdete na našich stránkách přímo zde. Atopický ekzém je chronické onemocnění kůže, které nelze zcela vyléčit. Nicméně s vhodným přístupem k vlastní pokožce, správným životním stylem a odbornou péčí lékaře můžete dosáhnout dobrých výsledků. Osvojte si způsoby fungování, které povedou ke zlepšení. Nezapomeňte, že každý člověk je jedinečný a co funguje pro jednoho, se druhému osvědčit nemusí. Sledujte svou pokožku a naslouchejte jejím potřebám. A nezapomeňte, že stav své pokožky můžete zhodnotit i skrze dotazník na našich stránkách. Jeho výsledky vám pomohou při boji s atopickou dermatitidou.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram