Co na sebe v zimě? Vybíráme oblečení pro atopiky

Ekzém
19. 12. 2022

Se zimou souvisí nutnost vrstvit stále více oblečení, když vyrážíme ven do chladného počasí. Jaké materiály svědčí pacientům s atopickou dermatitidou a které raději vynechat? A jak se o oblečení starat, aby zbytečně nedráždilo pokožku?

Stejně jako by atopici měli sledovat složení u potravin nebo krémů, aby neobsahovaly látky, které je dráždí, měli by stejným způsobem kontrolovat i z čeho je vyrobeno jejich oblečení. Citlivé pokožce nejvíce vyhovuje 100% bavlna. Je ovšem důležité dbát na to, aby se nejednalo o materiál s „chloupky“, jako je flanel nebo froté. Vhodný pak není ani fleece. Ten může kůži naopak zbytečně iritovat, stejně jako neustřižené cedulky nebo švy.

Vedle nešlápnete ani s bambusem, který neutralizuje pach, pohlcuje vlhkost 3x lépe než bavlna a má vysoce termoregulační schopnosti. Díky těmto vlastnostem vám pomůže udržet tělo v teple a zároveň pokud se zpotíte, odvede rychle vlhkost z těla a snáze se tak vyhnete podrážděné kůži. Obdobně funguje i přírodní hedvábí, které v zimě příjemně zahřívá. Vhodným materiálem je také len, který ovšem může být na omak tvrdší a díky chladivému účinku ho tak oceníte především v létě.

Naopak naprosto nevhodná je vlna nebo polyester a další umělé materiály. Pokožka kvůli nim nemůže volně dýchat, materiál „kouše“ a přispívá ke svědění. Pokud se takových kousků, které již máte v šatníku, nechcete zbavovat a rádi je nosíte, vždy mějte na paměti, že by se neměly dotýkat přímo vaší kůže. Oblečte je proto až jako druhou nebo třetí vrstvu, která se nedostane do kontaktu s pokožkou.

Pamatujte také, že oblečení by nemělo být zbytečně upnuté. Naopak vybírejte volné střihy, které se pohodlně nosí a neomezují vás v pohybu. Pozor si dejte také na syntetická barviva a bělidla v textilii, mohou vyvolat kožní alergickou reakci. Všechno oblečení proto vždy po zakoupení nejdříve vyperte, než jej budete nosit! Ideálně v dětském nebo antialergenním pracím prostředku. Aviváž raději vynechte, parfémované výrobky atopiky většinou dráždí. Místo něj nalijte do stejné přihrádky v pračce trochu octa, který působí lehce dezinfekčně a prádlo změkčí. Octového zápachu se nemusíte bát, po vyprání v prádle cítit nebude.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
Jiné
Průvodce atopickým ekzémem

… vaše virtuální „kápezetka“ nejen pro rok 2024 Vstupte do roku 2024 s jistotou, že váš každodenní život s atopickým ekzémem může být mnohem pohodlnější. Přinášíme vám několik základních rad, bez kterých se jako atopik nejen v tomto roce neobejdete. Jak na každodenní péči, vhodné stravování nebo výběr oblečení? Začněte nový rok s plánem pro optimální péči o svou […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram