Co na sebe v zimě? Vybíráme oblečení pro atopiky

Ekzém
19. 12. 2022

Se zimou souvisí nutnost vrstvit stále více oblečení, když vyrážíme ven do chladného počasí. Jaké materiály svědčí pacientům s atopickou dermatitidou a které raději vynechat? A jak se o oblečení starat, aby zbytečně nedráždilo pokožku?

Stejně jako by atopici měli sledovat složení u potravin nebo krémů, aby neobsahovaly látky, které je dráždí, měli by stejným způsobem kontrolovat i z čeho je vyrobeno jejich oblečení. Citlivé pokožce nejvíce vyhovuje 100% bavlna. Je ovšem důležité dbát na to, aby se nejednalo o materiál s „chloupky“, jako je flanel nebo froté. Vhodný pak není ani fleece. Ten může kůži naopak zbytečně iritovat, stejně jako neustřižené cedulky nebo švy.

Vedle nešlápnete ani s bambusem, který neutralizuje pach, pohlcuje vlhkost 3x lépe než bavlna a má vysoce termoregulační schopnosti. Díky těmto vlastnostem vám pomůže udržet tělo v teple a zároveň pokud se zpotíte, odvede rychle vlhkost z těla a snáze se tak vyhnete podrážděné kůži. Obdobně funguje i přírodní hedvábí, které v zimě příjemně zahřívá. Vhodným materiálem je také len, který ovšem může být na omak tvrdší a díky chladivému účinku ho tak oceníte především v létě.

Naopak naprosto nevhodná je vlna nebo polyester a další umělé materiály. Pokožka kvůli nim nemůže volně dýchat, materiál „kouše“ a přispívá ke svědění. Pokud se takových kousků, které již máte v šatníku, nechcete zbavovat a rádi je nosíte, vždy mějte na paměti, že by se neměly dotýkat přímo vaší kůže. Oblečte je proto až jako druhou nebo třetí vrstvu, která se nedostane do kontaktu s pokožkou.

Pamatujte také, že oblečení by nemělo být zbytečně upnuté. Naopak vybírejte volné střihy, které se pohodlně nosí a neomezují vás v pohybu. Pozor si dejte také na syntetická barviva a bělidla v textilii, mohou vyvolat kožní alergickou reakci. Všechno oblečení proto vždy po zakoupení nejdříve vyperte, než jej budete nosit! Ideálně v dětském nebo antialergenním pracím prostředku. Aviváž raději vynechte, parfémované výrobky atopiky většinou dráždí. Místo něj nalijte do stejné přihrádky v pračce trochu octa, který působí lehce dezinfekčně a prádlo změkčí. Octového zápachu se nemusíte bát, po vyprání v prádle cítit nebude.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Léčba kortikosteroidy by měla být co nejintenzivnější a nejkratší, tvrdí MUDr. Martin Novák z Fakultní nemocnice Plzeň

K léčbě atopické dermatitidy je možné přistupovat mnoha způsoby. V každém případě je nezbytná důvěra ve zvolenou léčebnou metodu. Pomoci může důkladné promazávání, kortikosteroidy nebo třeba atopický deníček. Jak? Odpovídá MUDr. Martin Novák z ambulance pro dermatologickou alergologii a profesionální dermatózy Dermatovenerologické kliniky FN Plzeň. Jaká jsou nejlepší léčebná opatření pro zmírnění svědění a podráždění kůže s atopickou dermatitidou? […]

> číst více
Ekzém
Atopický ekzém ovlivňuje chod celé rodiny

Chronická onemocnění výrazně ovlivňují každodenní život řady lidí. Jinak tomu není ani u atopického ekzému. Nejčastěji postihuje děti, ale objevuje se i u dospělých. Jak vzniká a jak proti němu bojovat? Odpovídá MuDr. Marie Jandová, Ph.D. z kliniky nemocí kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Hradec Králové. Jaké jsou příčiny jeho vzniku? Atopický ekzém postihuje 10–25 […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram