Co na sebe v zimě? Vybíráme oblečení pro atopiky

Ekzém
19. 12. 2022

Se zimou souvisí nutnost vrstvit stále více oblečení, když vyrážíme ven do chladného počasí. Jaké materiály svědčí pacientům s atopickou dermatitidou a které raději vynechat? A jak se o oblečení starat, aby zbytečně nedráždilo pokožku?

Stejně jako by atopici měli sledovat složení u potravin nebo krémů, aby neobsahovaly látky, které je dráždí, měli by stejným způsobem kontrolovat i z čeho je vyrobeno jejich oblečení. Citlivé pokožce nejvíce vyhovuje 100% bavlna. Je ovšem důležité dbát na to, aby se nejednalo o materiál s „chloupky“, jako je flanel nebo froté. Vhodný pak není ani fleece. Ten může kůži naopak zbytečně iritovat, stejně jako neustřižené cedulky nebo švy.

Vedle nešlápnete ani s bambusem, který neutralizuje pach, pohlcuje vlhkost 3x lépe než bavlna a má vysoce termoregulační schopnosti. Díky těmto vlastnostem vám pomůže udržet tělo v teple a zároveň pokud se zpotíte, odvede rychle vlhkost z těla a snáze se tak vyhnete podrážděné kůži. Obdobně funguje i přírodní hedvábí, které v zimě příjemně zahřívá. Vhodným materiálem je také len, který ovšem může být na omak tvrdší a díky chladivému účinku ho tak oceníte především v létě.

Naopak naprosto nevhodná je vlna nebo polyester a další umělé materiály. Pokožka kvůli nim nemůže volně dýchat, materiál „kouše“ a přispívá ke svědění. Pokud se takových kousků, které již máte v šatníku, nechcete zbavovat a rádi je nosíte, vždy mějte na paměti, že by se neměly dotýkat přímo vaší kůže. Oblečte je proto až jako druhou nebo třetí vrstvu, která se nedostane do kontaktu s pokožkou.

Pamatujte také, že oblečení by nemělo být zbytečně upnuté. Naopak vybírejte volné střihy, které se pohodlně nosí a neomezují vás v pohybu. Pozor si dejte také na syntetická barviva a bělidla v textilii, mohou vyvolat kožní alergickou reakci. Všechno oblečení proto vždy po zakoupení nejdříve vyperte, než jej budete nosit! Ideálně v dětském nebo antialergenním pracím prostředku. Aviváž raději vynechte, parfémované výrobky atopiky většinou dráždí. Místo něj nalijte do stejné přihrádky v pračce trochu octa, který působí lehce dezinfekčně a prádlo změkčí. Octového zápachu se nemusíte bát, po vyprání v prádle cítit nebude.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Změny teplot nebo suchý vzduch. Na co si musejí dávat astmatici v zimě pozor?

Dýchací cesty astmatiků dostávají v zimě pořádně zabrat. Potrápit je mohou nízké teploty, přechody z tepla do zimy nebo také smog a inverzní počasí. Jak přežít zimu s minimálními příznaky? Nejnáročnějším obdobím pro astmatiky je léto. Vysoká koncentrace různých alergenů ve vzduchu totiž může být spouštěčem různých projevů astmatu. Zima však může být z hlediska zátěže pro plíce obdobně […]

> číst více
Ekzém
Lednový detox pro atopiky: Jak dostat kůži zpátky do formy

K Vánocům patří kromě dárků a stromečku také cukroví a dobré jídlo. Sváteční hodování se ale může negativně projevit na atopické pokožce. Jak správně zahájit novoroční očistu? „Ačkoli to tak běžně nevnímáme, cukr, především pak čokoláda, představují pro atopiky agresivní potraviny. Mohou snadno podráždit pokožku a vyvolat nepříjemnou reakci v podobě zarudnutí a svědění,“ říká zdravotní sestra a […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram