Co na sebe v zimě? Vybíráme oblečení pro atopiky

Ekzém
19. 12. 2022

Se zimou souvisí nutnost vrstvit stále více oblečení, když vyrážíme ven do chladného počasí. Jaké materiály svědčí pacientům s atopickou dermatitidou a které raději vynechat? A jak se o oblečení starat, aby zbytečně nedráždilo pokožku?

Stejně jako by atopici měli sledovat složení u potravin nebo krémů, aby neobsahovaly látky, které je dráždí, měli by stejným způsobem kontrolovat i z čeho je vyrobeno jejich oblečení. Citlivé pokožce nejvíce vyhovuje 100% bavlna. Je ovšem důležité dbát na to, aby se nejednalo o materiál s „chloupky“, jako je flanel nebo froté. Vhodný pak není ani fleece. Ten může kůži naopak zbytečně iritovat, stejně jako neustřižené cedulky nebo švy.

Vedle nešlápnete ani s bambusem, který neutralizuje pach, pohlcuje vlhkost 3x lépe než bavlna a má vysoce termoregulační schopnosti. Díky těmto vlastnostem vám pomůže udržet tělo v teple a zároveň pokud se zpotíte, odvede rychle vlhkost z těla a snáze se tak vyhnete podrážděné kůži. Obdobně funguje i přírodní hedvábí, které v zimě příjemně zahřívá. Vhodným materiálem je také len, který ovšem může být na omak tvrdší a díky chladivému účinku ho tak oceníte především v létě.

Naopak naprosto nevhodná je vlna nebo polyester a další umělé materiály. Pokožka kvůli nim nemůže volně dýchat, materiál „kouše“ a přispívá ke svědění. Pokud se takových kousků, které již máte v šatníku, nechcete zbavovat a rádi je nosíte, vždy mějte na paměti, že by se neměly dotýkat přímo vaší kůže. Oblečte je proto až jako druhou nebo třetí vrstvu, která se nedostane do kontaktu s pokožkou.

Pamatujte také, že oblečení by nemělo být zbytečně upnuté. Naopak vybírejte volné střihy, které se pohodlně nosí a neomezují vás v pohybu. Pozor si dejte také na syntetická barviva a bělidla v textilii, mohou vyvolat kožní alergickou reakci. Všechno oblečení proto vždy po zakoupení nejdříve vyperte, než jej budete nosit! Ideálně v dětském nebo antialergenním pracím prostředku. Aviváž raději vynechte, parfémované výrobky atopiky většinou dráždí. Místo něj nalijte do stejné přihrádky v pračce trochu octa, který působí lehce dezinfekčně a prádlo změkčí. Octového zápachu se nemusíte bát, po vyprání v prádle cítit nebude.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram