Šaty, sukně, kraťasy. Jak vybrat vhodné oblečení na léto?

Ekzém
29. 6. 2023

Sezónní výměna šatníku je pro každého z nás rutinní záležitostí. Nákupy oblečení sice mohou být příjemnou kratochvílí, ale v případě, že vás trápí ekzém, je dobré se před rychlou koupí ještě pořádně zamyslet. Ne všechny materiály budou k vaší pokožce přátelské a mnohé z nich mohou nadělat více škody než užitku.

Konečně si můžete odpočinout od kabátů a čepic a užíváte si lehkosti letní módy. I ta má však svá pravidla, alespoň co se atopické dermatitidy týče. Nejdůležitější zásadou je správný výběr materiálu. Některé textilie totiž mohou dráždit a vyvolávat intenzivní svědění, což většinou vede k nezastavitelnému škrábání. Vyhněte se proto umělým vláknům, která nesají pot, a obecně materiálům s hrubou strukturou. Ty totiž mohou kůži poškodit. Stejně tak je dobré ohlídat si i cedulky a švy.

A s jakými materiály neuděláte chybu? Nejlepší volbou je oblečení ze 100% organické bavlny, která krásně saje pot a zároveň dovolí vaší pokožce dýchat. Ideální na léto je také antibakteriální bambusové vlákno, stejně jako lněná příze, oblíbená pro svou prodyšnost. Chladivé pohlazení vám pak dopřeje dokonale hebké přírodní hedvábí. Vyzkoušet můžete i lehoučké hedvábné pyžamo pro příjemný spánek bez intenzivního škrábání.

Na pozoru by se měli mít i milovníci zářivých barev. Velmi syté barvy prakticky nelze vyrobit při splnění povolených hladin mědi a těžkých kovů. A ty jsou ohrožující nejen pro kůži, ale pro lidský organismus celkově.

Barvy by měly být co nejvíce přírodní a prádlo bez syntetického zápachu. Ten je známkou přítomnosti ftalátů, které se používají pro změkčování výrobků z PVC, a jiných nežádoucích chemických látek. Pozor si dávejte také na kovové části oděvů. V místech, kde se kov dotýká odhalené kůže, by mohla vzniknout alergická reakce.

Vždy myslete na to, že zdraví by mělo být na prvním místě. V jednoduchosti je krása a vlastní přirozenost je trendy v každém ročním období.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
Jiné
Průvodce atopickým ekzémem

… vaše virtuální „kápezetka“ nejen pro rok 2024 Vstupte do roku 2024 s jistotou, že váš každodenní život s atopickým ekzémem může být mnohem pohodlnější. Přinášíme vám několik základních rad, bez kterých se jako atopik nejen v tomto roce neobejdete. Jak na každodenní péči, vhodné stravování nebo výběr oblečení? Začněte nový rok s plánem pro optimální péči o svou […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram