Víte, jak vybrat správný make-up nebo čím se oholit? Radili jsme se s dermatoložkou MUDr. Zdenkou Durďákovou

Ekzém
25. 10. 2022

Atopická dermatitida je mnohdy nepříjemné onemocnění, které se výrazně promítá do každodenního života. Na běžnou rutinu v kůži atopika jsme se zeptali dermatoložky MUDr. Ing. et Ing. Zdenky Durďákové.

Svědění pokožky patří bohužel k nejčastějším projevům atopické dermatitidy. Jak se nejlépe vyvarovat škrábání kůže? Máte nějaké tipy?

Důležité je kůži často promazávat vhodnými emoliencii, protože jejich dlouhodobé používání může snížit četnost výskytu ekzému. Emoliencia jsou navíc obohacena o složky, které pokožku nejen zvláčňují, ale také pomáhají zmírnit právě její svědění. Mým tipem je například emolienční tyčinka, která díky své praktické formě promaže kůži přesně tam, kde svědí a navíc učí atopiky už od dětského věku návyku pravidelného mazání.

Jsou nějaké látky, které by měly správné masti obsahovat? Na co si dát pozor při výběru?

Doporučila bych přípravky s obsahem urey, glycerolu nebo propylenglykolu. Ty totiž zlepšují hydratační vlastnosti emoliencií. Opatrná bych naopak byla u parfemací, konzervačních látek a emulgátorů, které mohou způsobit kontaktní alergie. Nevhodné jsou i pleťové oleje (kokosové, olivové atd), protože kůži vysušují. Kosmetika pro pokožku atopiků mladších 2 let by pak neměla obsahovat známé alergeny, ale také výše zmíněnou ureu či propylenglykol pro jejich možný iritační potenciál.

Jak to mají atopici s kosmetikou? Mohou používat make-up a běžné deodoranty či parfémy?

Co se týče make-upu, atopici by měli vybírat spíše produkty pro citlivou pleť. Důležité je dávat pozor na známé alergeny – konzervační látky, emulgátory nebo parfemace. Podobná pravidla pak platí i u deodorantů, kde bych opět volila spíše ty pro citlivou pleť a bez potenciálních alergenů či iritancií. U parfémů je nutné dbát na to, aby nebyly aplikovány příliš zblízka přímo na kůži.

Jaké přípravky a nástroje by měli atopici používat při holení? Je např. lepší žiletka nebo strojek?

K holení bych doporučila používat holící pěny a gely opět bez iritačních látek. Rozhodně bychom se měli vyhnout holení „na sucho“, tedy bez použití holící pěny či gelu. Po celém procesu je nutné na pokožku opět aplikovat krém. Z hlediska hygieny je lepší použití žiletky, které by měly být vyměňovány po každém holení, předejdeme tak kontaminaci bakteriemi.

________________________________________________________________________________________________________________

Zdenka Durďáková, oddělení dermatologie, Nemocnice Pardubice

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Pozor na alergeny a zrádné potraviny!

S atopickým ekzémem není lehké pořízení. Kůže pekelně svědí a bolí. V noci nemůžete spát a ráno se jen stěží obléknete, protože pod tíhou látky dochází k dalšímu podráždění. V případě atopické dermatitidy jde o autoimunitní reakci těla na určitý podnět. A takovým spouštěčem může být i jídlo. Faktem je, že potraviny se na zhoršení průběhu […]

> číst více
Ekzém
Jak na atopickou dermatitidu?

Onemocnění kůže jako je atopická dermatitida limitují pacienty v mnoha ohledech, ať už se jedná o výběr práce, volnočasové aktivity či o psychickou pohodu. Jak ji můžeme léčit a naučit se s ní žít? Odpovídá MUDr. Bohdana Lacmanová z Dermatovenerologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Mnoho lidí má pro atopický ekzém genetickou predispozici, což […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram