Krásná a zdravá zároveň

Ekzém
27. 3. 2024

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své zdraví.

Téma dekorativní kosmetiky pro atopiky je tak trochu tenký led. Dalo by se totiž s určitostí říci, že líčení pro člověka není nezbytné, obzvlášť pokud má chronické problémy s pletí. My ale víme, že psychika hraje v životě atopických pacientů velkou roli a vyrovnat se vzhledem se své pokožky není vždy snadné. Dnes už naštěstí nemusíte dělat kompromisy mezi zdravím a líčením. Dnešní trh nabízí množství produktů, které nebudou zbytečně dráždit vaši kůži a dopřejí vám vzhled, po kterém toužíte. Přinášíme pár základních pravidel, které vám pomohou předejít nechtěným komplikacím

Na co si dát pozor?

Důležité je věnovat pozornost složení jednotlivých přípravků – konkrétně pak alergenům v podobě chemických konzervantů, jako jsou parabeny a formaldehyd. Ty se totiž mohou vyskytovat v běžných přípravcích. Jak vůbec poznáte, že vám dekorativní kosmetika nesvědčí? Pozor byste měli dávat zejména v případě, že po aplikaci líčidla sledujete některý z následujících příznaků alergické reakce:

  • zvětšení ložisek ekzému,
  • zčervenání okolní pokožky,
  • svědění nebo pálení,
  • výsev pupínků,
  • slzení očí.

Dbejte na doporučení dermatologů a nepoužívejte dekorativní kosmetiku v případě, že je pokožka v akutní fázi vzplanutí.

Proveďte test sami na sobě

Vyberte si libovolné místo na kůži, kde budete chtít zkoušku kosmetického přípravku provést, a naneste na něj malé množství nového produktu. Pokud se neobjeví známky reakce, můžete pokračovat v aplikaci. Pamatujte, že dobře snášená kosmetika by se neměla měnit příliš často. 

Kam pro šetrnou dekorativní kosmetiku?

Nejlépe uděláte, když se vyhnete klasickým drogériím a parfumériím a zamíříte rovnou do lékárny. Ty nabízejí produkty s minimem chemických přísad, od make-upu až po rtěnky. Výběr hypoalergenní řady vám zaručí, že kosmetika neobsahuje dráždivé chemické konzervanty, parfemaci ani alkohol.

Nezapomeňte na správnou aplikaci a odlíčení

Při líčení je klíčová hlavně hygiena. Používáním čistých houbiček a štětců snižujete riziko infekce.  Snažte se nenanášet příliš velké vrstvy make-upu a dalších líčidel, kterými byste pokožku zbytečně zatěžovali při odličování. Při výběru odličovacího produktu je pak vhodné hlídat obsah přírodních silic, které nemusí sedět každému. Před nákupem každého produktu se nejprve důkladně seznamte s jeho složením.

Sledujte průběžně, jak je na tom vaše pokožka. Při monitorování nemoci můžete využít i tzv. ADCT dotazníku, který měří dopad atopické dermatitidy na váš život. Dotazník s šesti krátkými dotazy najdete zde. Konkrétní výsledky pak můžete probrat v ordinaci lékaře.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram