Krásná a zdravá zároveň

Ekzém
27. 3. 2024

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své zdraví.

Téma dekorativní kosmetiky pro atopiky je tak trochu tenký led. Dalo by se totiž s určitostí říci, že líčení pro člověka není nezbytné, obzvlášť pokud má chronické problémy s pletí. My ale víme, že psychika hraje v životě atopických pacientů velkou roli a vyrovnat se vzhledem se své pokožky není vždy snadné. Dnes už naštěstí nemusíte dělat kompromisy mezi zdravím a líčením. Dnešní trh nabízí množství produktů, které nebudou zbytečně dráždit vaši kůži a dopřejí vám vzhled, po kterém toužíte. Přinášíme pár základních pravidel, které vám pomohou předejít nechtěným komplikacím

Na co si dát pozor?

Důležité je věnovat pozornost složení jednotlivých přípravků – konkrétně pak alergenům v podobě chemických konzervantů, jako jsou parabeny a formaldehyd. Ty se totiž mohou vyskytovat v běžných přípravcích. Jak vůbec poznáte, že vám dekorativní kosmetika nesvědčí? Pozor byste měli dávat zejména v případě, že po aplikaci líčidla sledujete některý z následujících příznaků alergické reakce:

  • zvětšení ložisek ekzému,
  • zčervenání okolní pokožky,
  • svědění nebo pálení,
  • výsev pupínků,
  • slzení očí.

Dbejte na doporučení dermatologů a nepoužívejte dekorativní kosmetiku v případě, že je pokožka v akutní fázi vzplanutí.

Proveďte test sami na sobě

Vyberte si libovolné místo na kůži, kde budete chtít zkoušku kosmetického přípravku provést, a naneste na něj malé množství nového produktu. Pokud se neobjeví známky reakce, můžete pokračovat v aplikaci. Pamatujte, že dobře snášená kosmetika by se neměla měnit příliš často. 

Kam pro šetrnou dekorativní kosmetiku?

Nejlépe uděláte, když se vyhnete klasickým drogériím a parfumériím a zamíříte rovnou do lékárny. Ty nabízejí produkty s minimem chemických přísad, od make-upu až po rtěnky. Výběr hypoalergenní řady vám zaručí, že kosmetika neobsahuje dráždivé chemické konzervanty, parfemaci ani alkohol.

Nezapomeňte na správnou aplikaci a odlíčení

Při líčení je klíčová hlavně hygiena. Používáním čistých houbiček a štětců snižujete riziko infekce.  Snažte se nenanášet příliš velké vrstvy make-upu a dalších líčidel, kterými byste pokožku zbytečně zatěžovali při odličování. Při výběru odličovacího produktu je pak vhodné hlídat obsah přírodních silic, které nemusí sedět každému. Před nákupem každého produktu se nejprve důkladně seznamte s jeho složením.

Sledujte průběžně, jak je na tom vaše pokožka. Při monitorování nemoci můžete využít i tzv. ADCT dotazníku, který měří dopad atopické dermatitidy na váš život. Dotazník s šesti krátkými dotazy najdete zde. Konkrétní výsledky pak můžete probrat v ordinaci lékaře.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram