Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Astma
6. 2. 2024

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu?

Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch má tendenci vyvolávat kontrakci průdušek, což vede k omezení toku vzduchu do plic. Tato kontrakce průdušek může být zvláště patrná při inhalaci studeného vzduchu během venkovních aktivit. Nízké teploty také zvyšují náchylnost k astmatickým záchvatům, protože chladný vzduch může podráždit dýchací cesty a vyvolat zúžení průdušek, což ztěžuje normální dýchání.

V chladném počasí by proto pacienti s astmatem měli být obezřetní vůči příznakům, které mohou svědčit o zhoršení jejich stavu. Příznaky totiž mohou být odlišné od těch, které se projevují během celého roku. Kromě těch běžných jako je kašel a dušnost, mohou pacienti v zimních měsících pociťovat intenzivnější únavu nebo neschopnost vykonávat běžné aktivity. S problémy se tak mohou potýkat během chůze, běhání nebo při jakékoliv jiné fyzické aktivitě, která je součástí každodenního života.

Naštěstí existují opatření, která mohou pacientům pomoci ke snížení rizik spojených s chladnějším počasím. Doporučuje se nosit šály nebo šátky přes obličej, což pomůže zahřát a zvlhčit vdechovaný vzduch. V chladných obdobích zároveň pomůže několik vrstev teplého oblečení, které udržuje teplo a minimalizuje účinky chladu. Hlavní je dodržovat léčebný plán a užívat léky dle pokynů lékaře. Pravidelná komunikace s odborníkem může navíc pomoci upravit léčbu podle potřeby. Stejně jako u jiných onemocnění platí, že projevy astmatu mohou být silně individuální a to, co pomůže jednomu, nemusí nutně pomoci druhému.

Důvodů k opatrnosti je ale více. Zimní měsíce jsou často spojeny s respiračními infekcemi, které mohou astmatiky postihovat více než jiné skupiny. Infekce mohou vyvolat zánět a zhoršit průběh astmatu. Z tohoto důvodu je důležité vyhnout se nemocným lidem a pravidelně si mýt ruce, což může minimalizovat riziko nákazy.

V zimě je péče o astma klíčová zejména pro udržení kvality života. Základní prevence spočívá v nošení vhodného oblečení, sledování příznaků a dodržování léčebného plánu. Důležité také je konzultovat stav onemocnění s lékařem, který se o vaše plíce v tomto náročném období postará.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram