Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Astma
6. 2. 2024

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu?

Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch má tendenci vyvolávat kontrakci průdušek, což vede k omezení toku vzduchu do plic. Tato kontrakce průdušek může být zvláště patrná při inhalaci studeného vzduchu během venkovních aktivit. Nízké teploty také zvyšují náchylnost k astmatickým záchvatům, protože chladný vzduch může podráždit dýchací cesty a vyvolat zúžení průdušek, což ztěžuje normální dýchání.

V chladném počasí by proto pacienti s astmatem měli být obezřetní vůči příznakům, které mohou svědčit o zhoršení jejich stavu. Příznaky totiž mohou být odlišné od těch, které se projevují během celého roku. Kromě těch běžných jako je kašel a dušnost, mohou pacienti v zimních měsících pociťovat intenzivnější únavu nebo neschopnost vykonávat běžné aktivity. S problémy se tak mohou potýkat během chůze, běhání nebo při jakékoliv jiné fyzické aktivitě, která je součástí každodenního života.

Naštěstí existují opatření, která mohou pacientům pomoci ke snížení rizik spojených s chladnějším počasím. Doporučuje se nosit šály nebo šátky přes obličej, což pomůže zahřát a zvlhčit vdechovaný vzduch. V chladných obdobích zároveň pomůže několik vrstev teplého oblečení, které udržuje teplo a minimalizuje účinky chladu. Hlavní je dodržovat léčebný plán a užívat léky dle pokynů lékaře. Pravidelná komunikace s odborníkem může navíc pomoci upravit léčbu podle potřeby. Stejně jako u jiných onemocnění platí, že projevy astmatu mohou být silně individuální a to, co pomůže jednomu, nemusí nutně pomoci druhému.

Důvodů k opatrnosti je ale více. Zimní měsíce jsou často spojeny s respiračními infekcemi, které mohou astmatiky postihovat více než jiné skupiny. Infekce mohou vyvolat zánět a zhoršit průběh astmatu. Z tohoto důvodu je důležité vyhnout se nemocným lidem a pravidelně si mýt ruce, což může minimalizovat riziko nákazy.

V zimě je péče o astma klíčová zejména pro udržení kvality života. Základní prevence spočívá v nošení vhodného oblečení, sledování příznaků a dodržování léčebného plánu. Důležité také je konzultovat stav onemocnění s lékařem, který se o vaše plíce v tomto náročném období postará.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram