I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Ekzém
10. 7. 2024

UV záření má v malých dávkách protizánětlivý účinek, který příznaky ekzému zmírňuje. Pobyt na sluníčku spojený s pocením, ale také například chlorovaná voda však mohou vyvolat reakce a svědění. Proto je potřeba myslet především na ochranu kůže a nevystavovat tělo slunci v poledních a brzkých odpoledních hodinách. Nezbytnou nutností je pak používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem. Po koupání se vždy osprchujte a znovu namažte. Nezůstávejte také dlouho v mokrých plavkách. Mějte po ruce náhradní, suché, do kterých se převléknete.

Abyste se potili co nejméně, měli byste nosit především vzdušné bavlněné oblečení, často se sprchovat vlažnou vodou a poté ošetřit kůži vhodným hypoalergenním antiperspirantem s přírodním složením. A sportovní aktivity provozovat brzy ráno nebo k večeru, kdy bývá obecně chladněji.

NA CO NEZAPOMENOUT?

Stín

Vyvarujte se přímého slunce, přes poledne se před ostrými slunečními paprsky raději ukryjte. Pijte hodně vody, to tělu pomáhá udržet si normální teplotu.

Hydratace

Před nanesením opalovacího krému pokožku hydratujte emolienciem, na které jste zvyklí.

Opalovací krém

Vybírejte takový, který má vyšší ochranný faktor, nejméně 30+. Nezapomeňte hlídat i jeho složení. Krém by neměl obsahovat škodlivé látky, jako jsou oxybenzony nebo benzofenony. Lepší volbou pro vaši pokožku jsou přípravky s minerálním filtrem. 

Pravidelnost

Opakujte aplikaci opalovacího krému po každém koupání nebo každé tři hodiny.

Koupání

Zatímco mořská voda má díky vysokému podílu soli a minerálů ozdravný efekt, chlor v bazénech kůži vysušuje. V přírodním koupališti zase hrozí riziko různého znečištění. Na koupaliště beze sprch s sebou proto noste rozprašovač či láhev s čistou vodou.

Sprchování

Sprchujte se vlažnou vodou, po koupání v bazénu, moři anebo po sportovním výkonu udržujte pokožku čistou.

Buďte v suchu

Vždy se převlékněte do suchého. Mokré plavky vyměňte za suché a to samé platí po sportovní aktivitě i o tričku.

Jídlo

Dejte přednost zdravé a vyvážené stravě. Plnohodnotný jídelníček by měl obsahovat dostatek bílkovin, kvalitních sacharidů, zdravých tuků a vlákniny.

Stres

Hoďte jej za hlavu, atopický ekzém se jím jen zhoršuje. Psychická pohoda je důležitá, dostatek odpočinku a příjemná dovolenková atmosféra tak budou mít na vaši pokožku blahodárný vliv. Užívejte si letní pohody naplno.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram