10–15 % populace trpí chronickou rinosinusitidou

Jiné
27. 4. 2023

Chronická rinosinusitida patří mezi zánětlivá onemocnění, která výrazně snižují kvalitu života pacienta. Jaké jsou její příznaky, možnosti chirurgické i konzervativní léčby a proč je vhodná i léčba biologická? Odpovídá MUDr. Jakub Syrovátka z Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Na ORL se setkáváte s řadou onemocnění, a to včetně chronické rinosinusitidy. Můžete nám popsat chronickou rinosinusitidu s polypy? 

Chronická rinosinusitida (CRS) je charakterizována zánětlivými změnami sliznice dutiny nosní a vedlejších nosních dutin (VDN). Dřívější dělení na rinitidu (rýmu) a sinusitidu (zánět VDN) se již nepoužívá. Nos a VDN spolu tak úzce souvisí, že se při zánětu v oblasti dutiny nosní vždy projeví změny i na sliznici VDN a naopak. CRS trpí přibližně 10–15 % populace, u které výrazně zhoršuje kvalitu života. Chronická rinosinusitida s polypy je podoblast CRS, která je charakterizována výrůstky sliznice nosu, které dále zhoršují nosní průchodnost a odtok sekretu.

Jaká je příčina vzniku tohoto onemocnění? 

Příčiny chronické rinosinusitidy jsou často multifaktoriální. Je sledována souvislost s alergiemi, které se v populaci objevují se vzrůstající tendencí. Potíže s nosní sekrecí a průchodností nosu má cca 70–80 % astmatiků a chronická rýma často astmatu předchází. Prokazatelnou roli hrají genetické faktory, stav imunitního systému, zevní prostředí či anatomické abnormity daného jedince (například vybočená nosní přepážka). Známý je také vliv refluxní choroby.

S čím se musí pacienti potýkat?

U pacientů s chronickou rinosinusitidou jsou typickými příznaky porucha nosní průchodnosti, výtok z nosu, bolest hlavy v oblasti čela, očí či ve spáncích. CRS velmi často doprovází také poruchy čichu a chuti. Ucpaný nos může vést k nekvalitnímu spánku a ke zvýšené únavě.

Jaké mají pacienti možnosti léčby?

V léčbě chronické rinosinusitidy se uplatňují chirurgické i konzervativní postupy. „Zlatým standardem“ v léčbě CRS je dlouhodobá aplikace kortikosteroidů (TS) v nosním spreji s proplachy nosu slanými roztoky. U pacientů s těžkým průběhem onemocnění a u pacientů s polypy je výhodné několikrát do roka opakovat „kůru“ celkových kortikosteroidů (KS). Pokud je léčba kortikoidy nedostatečná, nebo není podávání KS možné, je indikována léčba chirurgická.

V důsledku rozvoje endoskopické techniky a předoperačního plánování (CT) se v dnešní době při léčbě CRS užívá miniinvazivní „funkční endoskopická chirurgie“. Snahou výkonu je uvolnit ústí dutin tak, aby došlo ke zlepšení jejich drenáže, a tím i zmírnění příznaků. Je známo, že u části pacientů s chronickou polypózní rinosinusitidou dojde po operaci k opětovnému růstu nosních polypů. V současné době je v těchto případech prokázán velmi slibný efekt biologické léčby.

Zmínil jste biologickou léčbu. Pro koho je vhodná a jaké jsou její výhody?

Chronická rinosinusitida patří, podobně jako astma či atopická dermatitida, do zánětlivých onemocnění zprostředkovaných Th2 lymfocyty. U pacientů, u kterých je tento zánět prokázán a jsou po operaci a léčbě kortikoidy, byl zjištěn velmi dobrý efekt monoklonálních protilátek. Biologická léčba vede u těchto pacientů k redukci velikosti nosních polypů, zmírnění bolestí hlavy, nosní sekrece či zlepšení čichu. Možnou výhodou této léčby je také snížení užívání kortikosteroidů.

_______________________________________________________________________

MUDr. Jakub Syrovátka,

Primář Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku

Nemocnice AGEL Nový Jičín

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram