Atopický Ježíšek: Co darovat pod stromeček pacientům s ekzémem?

Ekzém
12. 12. 2022

Každoroční shon za vánočními dárky stresuje snad každého. Jak správně vybrat, co se komu bude líbit, co komu padne nebo jaký odstín dárku bude ten nejlepší?  A co když navíc osoba, pro kterou vánoční překvapení vybíráme, trpí atopickou dermatitidou? Máme pro vás pár tipů!

Ačkoliv jsme jako malí neměli rádi „měkké“ dárky, postupem času zjišťujeme, že nové kusy oblečení k Vánocům zkrátka patří. U atopiků ale bohužel hrozí, že nové součásti jejich šatníku z vlny, syntetických nebo jinak ošetřených materiálů mohou způsobit vzplanutí ekzému. Pokud chcete vašeho blízkého potěšit něčím na sebe, zvolte tak raději bavlnu. Tento materiál totiž nedráždí pokožku a pacienti s atopickou dermatitidou ho velmi dobře snáší.

Podobná nepříjemná reakce pak může nastat i při používání nesprávné osušky po koupeli. Nejen, že atopici by neměli ručníkem třít kůži, aby nevyvolali její podráždění, důležitou roli hraje také materiál, který používají. Pokud tak chcete pod stromeček nadělit praktickou osušku, zvolte ideálně savé ručníky z bavlny.

Při hlubším zkoumání příčin vzniku ekzému zjistíme, že nedílnou součástí atopického života by měl být pořádek, a to jak v domácím prostředí, tak i v mysli. S čistým domovem bez přebytečných prachových částic může atopikům pomoci praktický vánoční dárek v podobě vysavače s tzv. HEPA filtrem. Vysoce účinná filtrace částic dokáže ze vzduchu odstranit téměř všechny škodlivé látky, které mohou vyvolat podráždění pokožky. S pořádkem v mysli je to pak trochu složitější. Stres totiž patří k velmi častým spouštěčům atopické reakce. Ulevit tak mohou třeba antistresové hračky či v poslední době velmi oblíbené antistresové omalovánky.

V neposlední řadě jsou tu také pobyty v lázních. V dnešní době totiž existují i ozdravná zařízení speciálně pro pacienty s kožními problémy. S tím jako Ježíšek zásadně uspějete!

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Změny teplot nebo suchý vzduch. Na co si musejí dávat astmatici v zimě pozor?

Dýchací cesty astmatiků dostávají v zimě pořádně zabrat. Potrápit je mohou nízké teploty, přechody z tepla do zimy nebo také smog a inverzní počasí. Jak přežít zimu s minimálními příznaky? Nejnáročnějším obdobím pro astmatiky je léto. Vysoká koncentrace různých alergenů ve vzduchu totiž může být spouštěčem různých projevů astmatu. Zima však může být z hlediska zátěže pro plíce obdobně […]

> číst více
Ekzém
Lednový detox pro atopiky: Jak dostat kůži zpátky do formy

K Vánocům patří kromě dárků a stromečku také cukroví a dobré jídlo. Sváteční hodování se ale může negativně projevit na atopické pokožce. Jak správně zahájit novoroční očistu? „Ačkoli to tak běžně nevnímáme, cukr, především pak čokoláda, představují pro atopiky agresivní potraviny. Mohou snadno podráždit pokožku a vyvolat nepříjemnou reakci v podobě zarudnutí a svědění,“ říká zdravotní sestra a […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram