Na jaké nástrahy jara se má astmatik připravit? Odpovídá lékařka MUDr. Anastasiia Solodkova

Astma
15. 3. 2023

V České republice trpí astmatem odhadem 8 % populace. Více než 800 tisíc astmatiků se tak musí chystat na jarní měsíce, které právě pro ně mohou být velmi náročné. Lékařky MUDr. Anastasiie Solodkove z Pneumologické kliniky FN Bulovka jsme se ptali, na co si dát největší pozor.

Jaké jsou největší spouštěče astmatu?

Obecně platí, že nejčastěji to jsou alergeny. Jedná se o pyly, plísně, roztoče nebo třeba domácí zvířata. Dále mohu zmínit různé látky, které znečišťují ovzduší, změny počasí, ale také kouření. To je škodlivé jak v aktivní, tak i v pasivní formě.

Jaké alergeny nejvíce trápí astmatiky během jara?

Z jara jsou nejvíce problematické zejména pyly stromů. Astmatikům může přivodit potíže pyl z břízy, lísky, buku, dubu nebo olše. Potrápit mohou ale samozřejmě i celoroční alergeny, které se mohou na jaře také projevovat.

Jaké jsou aktuální možnosti léčby astmatu? Existují nějaké nové inovativní léčebné metody?

Léčba je zejména inhalační, v určitých případech je možné přidat i tabletovou formu přípravků. Poměrně novou možností je tzv. biologická léčba. To jsou léčiva, jež jsou mířena proti specifickým látkám, které zhoršují průběh astmatu a vyrábí je samo lidské tělo. Tento způsob léčby je však doplňkový ke standardní inhalační léčbě a je používán jen u pacientů s těžkým astmatem.

Jak poznám dobře léčené astma? Zmizí všechny moje příznaky onemocnění?

Při dobře léčeném astmatu jedinec téměř nemá denní příznaky a nemusí pravidelně užívat úlevové inhalátory. Astma ho neomezuje v běžném životě a nebudí v noci. Z dlouhodobého hlediska se pak jedná zejména o nepřítomnost astmatických záchvatů a normální plicní funkce, které naměří lékař.

Je třeba dbát na prevenci, i když zrovna nemám příznaky onemocnění?

V některém smyslu určitě ano. Rozhodně bych doporučila vyhýbat se aktivnímu i pasivnímu kouření, zbytečně nepřicházet do kontaktu s alergeny a léčit případné alergie antihistaminiky nebo specifickou imunoterapií.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram