Na jaké nástrahy jara se má astmatik připravit? Odpovídá lékařka MUDr. Anastasiia Solodkova

Astma
15. 3. 2023

V České republice trpí astmatem odhadem 8 % populace. Více než 800 tisíc astmatiků se tak musí chystat na jarní měsíce, které právě pro ně mohou být velmi náročné. Lékařky MUDr. Anastasiie Solodkove z Pneumologické kliniky FN Bulovka jsme se ptali, na co si dát největší pozor.

Jaké jsou největší spouštěče astmatu?

Obecně platí, že nejčastěji to jsou alergeny. Jedná se o pyly, plísně, roztoče nebo třeba domácí zvířata. Dále mohu zmínit různé látky, které znečišťují ovzduší, změny počasí, ale také kouření. To je škodlivé jak v aktivní, tak i v pasivní formě.

Jaké alergeny nejvíce trápí astmatiky během jara?

Z jara jsou nejvíce problematické zejména pyly stromů. Astmatikům může přivodit potíže pyl z břízy, lísky, buku, dubu nebo olše. Potrápit mohou ale samozřejmě i celoroční alergeny, které se mohou na jaře také projevovat.

Jaké jsou aktuální možnosti léčby astmatu? Existují nějaké nové inovativní léčebné metody?

Léčba je zejména inhalační, v určitých případech je možné přidat i tabletovou formu přípravků. Poměrně novou možností je tzv. biologická léčba. To jsou léčiva, jež jsou mířena proti specifickým látkám, které zhoršují průběh astmatu a vyrábí je samo lidské tělo. Tento způsob léčby je však doplňkový ke standardní inhalační léčbě a je používán jen u pacientů s těžkým astmatem.

Jak poznám dobře léčené astma? Zmizí všechny moje příznaky onemocnění?

Při dobře léčeném astmatu jedinec téměř nemá denní příznaky a nemusí pravidelně užívat úlevové inhalátory. Astma ho neomezuje v běžném životě a nebudí v noci. Z dlouhodobého hlediska se pak jedná zejména o nepřítomnost astmatických záchvatů a normální plicní funkce, které naměří lékař.

Je třeba dbát na prevenci, i když zrovna nemám příznaky onemocnění?

V některém smyslu určitě ano. Rozhodně bych doporučila vyhýbat se aktivnímu i pasivnímu kouření, zbytečně nepřicházet do kontaktu s alergeny a léčit případné alergie antihistaminiky nebo specifickou imunoterapií.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram