Moře jako přírodní lék pro vaše plíce. Kam se vydat a na co nezapomenout?

Astma
27. 7. 2023

Čas dovolených přináší každoročně stejnou otázku – kam tentokrát? Pro astmatiky je rozhodování ještě o něco složitější, a to s ohledem na jejich zdraví. Nejlepší volbou pro pacienty s astmatem tradičně bývá pobyt u moře. Slaný, vlhký vzduch a minimum prachu zaručí dýchacím cestám zasloužený odpočinek.

Dovolená u moře nemusí nutně zatížit vaši peněženku. Pokud si pobyt za hranicemi nemůžete dovolit, zkuste se obrátit na svou pojišťovnu. Specializované programy některých z nich přispívají dětem s chronickými respiračními obtížemi nemalé částky, popřípadě takové pobyty přímo organizují.

Z destinací, kam se pohodlně dostanete autem, stojí za zmínku Chorvatsko a Černá Hora. Výhodou Jaderského moře je, že jeho salinita neboli slanost dosahuje až 38 g soli na jeden litr. Taková mořská voda působí na dýchací cesty astmatika blahodárně, zklidní je a uvolní.   

Pokud si troufáte na cestování do vzdálenějších krajin, pak rozhodně doporučujeme břehy Mrtvého moře. Zde se slanost vody pohybuje kolem 330 g na litr, což z této lokality dělá přírodní léčivý zázrak. Dovolená v Jordánsku proto nabízí skvělou variantu pro ty z vás, kdo se kromě respiračních potíží léčí s atopickou dermatitidou nebo psoriázou. Výjimečné složení tamní soli totiž působí v hlubších vrstvách pokožky, kterou pročišťuje, regeneruje, a navíc má i antiseptické účinky.

Ať už se vydáte na cestách kamkoliv, všude platí, že hlavní je být vždy připraven. Léky, které užíváte, je dobré mít zabalené jak v hlavním, tak i v příručním zavazadle pro případ, kdyby se vám během transportu náhodou ztratily kufry.

Vhodné je myslet též na alergie, pyly a plísně. Ty totiž mohou představovat problém i v přímořských oblastech. Nezapomeňte se tedy vždy ptát na alergeny v konzumovaných jídlech, být vybaveni pro případ bodnutí hmyzem, ověřit si pylovou sezónu, správně nastavit klimatizaci v autě a řádně vyvětrat hotelový pokoj.

Ze všeho nejdůležitější ale je vybavit se na dovolenou psychickou pohodou. Uvolněte svoji mysl a vaše plíce ji budou rády následovat.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram