Moře jako přírodní lék pro vaše plíce. Kam se vydat a na co nezapomenout?

Astma
27. 7. 2023

Čas dovolených přináší každoročně stejnou otázku – kam tentokrát? Pro astmatiky je rozhodování ještě o něco složitější, a to s ohledem na jejich zdraví. Nejlepší volbou pro pacienty s astmatem tradičně bývá pobyt u moře. Slaný, vlhký vzduch a minimum prachu zaručí dýchacím cestám zasloužený odpočinek.

Dovolená u moře nemusí nutně zatížit vaši peněženku. Pokud si pobyt za hranicemi nemůžete dovolit, zkuste se obrátit na svou pojišťovnu. Specializované programy některých z nich přispívají dětem s chronickými respiračními obtížemi nemalé částky, popřípadě takové pobyty přímo organizují.

Z destinací, kam se pohodlně dostanete autem, stojí za zmínku Chorvatsko a Černá Hora. Výhodou Jaderského moře je, že jeho salinita neboli slanost dosahuje až 38 g soli na jeden litr. Taková mořská voda působí na dýchací cesty astmatika blahodárně, zklidní je a uvolní.   

Pokud si troufáte na cestování do vzdálenějších krajin, pak rozhodně doporučujeme břehy Mrtvého moře. Zde se slanost vody pohybuje kolem 330 g na litr, což z této lokality dělá přírodní léčivý zázrak. Dovolená v Jordánsku proto nabízí skvělou variantu pro ty z vás, kdo se kromě respiračních potíží léčí s atopickou dermatitidou nebo psoriázou. Výjimečné složení tamní soli totiž působí v hlubších vrstvách pokožky, kterou pročišťuje, regeneruje, a navíc má i antiseptické účinky.

Ať už se vydáte na cestách kamkoliv, všude platí, že hlavní je být vždy připraven. Léky, které užíváte, je dobré mít zabalené jak v hlavním, tak i v příručním zavazadle pro případ, kdyby se vám během transportu náhodou ztratily kufry.

Vhodné je myslet též na alergie, pyly a plísně. Ty totiž mohou představovat problém i v přímořských oblastech. Nezapomeňte se tedy vždy ptát na alergeny v konzumovaných jídlech, být vybaveni pro případ bodnutí hmyzem, ověřit si pylovou sezónu, správně nastavit klimatizaci v autě a řádně vyvětrat hotelový pokoj.

Ze všeho nejdůležitější ale je vybavit se na dovolenou psychickou pohodou. Uvolněte svoji mysl a vaše plíce ji budou rády následovat.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
Jiné
Průvodce atopickým ekzémem

… vaše virtuální „kápezetka“ nejen pro rok 2024 Vstupte do roku 2024 s jistotou, že váš každodenní život s atopickým ekzémem může být mnohem pohodlnější. Přinášíme vám několik základních rad, bez kterých se jako atopik nejen v tomto roce neobejdete. Jak na každodenní péči, vhodné stravování nebo výběr oblečení? Začněte nový rok s plánem pro optimální péči o svou […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram