Alergie a ekzém jsou blízcí příbuzní

Alergická rýma
18. 6. 2022

S pylovou alergií se potýká mnoho Čechů. Při reakci kůže na určité faktory prostředí, jako jsou například právě pyly, teplo a další, může na těle vzplanout ekzém a objeví se známé svědivé červené skvrny. Riziko vzniku pylové alergie může zvýšit i již existující atopie u člověka.

Je to vždy individuální. Například pyl může být spouštěčem ekzému vašeho dítěte, ale ne jeho kamaráda a naopak. Přesto platí, že u dětí s atopickým ekzémem je riziko vzniku alergie na pyl vyšší. Když se alergie vyvine, projeví se v nose, očích nebo dýchacích cestách, přičemž se objeví:

  • alergické astma
  • alergické rinokonjunktivitidy ("senné rýmy").

Astma, atopický ekzém a senná rýma jsou různé projevy stejného onemocnění: atopie. U některých lidí s atopií se vyskytují všechny tři najednou, a to buď střídavě, nebo současně. Jiní mají v průběhu života například jen jednu nemoc. Pokud se nejprve objeví ekzém, často následuje astma a poté rýma. Tento jev je znám jako tzv. atopický pochod.

Zcela se vyhnout alergenům samozřejmě nejde. Přesto je důležité jejich přítomnost ve vaší bezprostřední blízkosti omezit.

Jak zvládat alergie v období vysoké koncentrace pylů v ovzduší?

  • Vyvětrejte místnosti brzy ráno, kdy je ve vzduchu méně pylu.
  • Vyhýbejte se procházkám za suchého, slunečného a větrného počasí v oblastech, kde je pravděpodobný vysoký výskyt pylu.
  • Nejezděte autem se staženými okny.
  • Po příchodu domů se převlékněte a umyjte si vlasy.
  • Nevycházejte ven s mokrými vlasy a nenoste oblečení, které se sušilo venku.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram