Atopická dermatitida není banální svědění kůže. Jde o poměrně vážné autoimunitní onemocnění, které se nedá vyléčit a které v různých stádiích s mnoha dalšími příznaky doprovází člověka celý život. Důležité je tedy nemoc pochopit a bez předsudků o ní hovořit.
Tak se stalo i 14. září, což je datum, kdy si nejen nemocní připomínají Světový den atopického ekzému. O vážných dopadech na reálný život nemocných na ceskenoviny.cz živě diskutovali prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, ale i předseda správní rady VZP ČR MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA nebo předseda pacientské organizace SPAE Ing. Josef Pohůnek.
V rámci debaty odborníci hovořili o tom, jak onemocnění ovlivňuje běžný život pacientů. Nejde totiž jen o primární příznaky onemocnění, kterými jsou silné svědění a velmi suchá kůže. „Málokterý pacient trpí jen atopickou dermatitidou, velmi často ho trápí také astma, alergie, ale i řada psychických chorob,” dodává Spyridon Gkalpakiotis. Atopický ekzém má totiž vliv také na sebevědomí jedince, jeho začlenění se do kolektivu nebo na partnerský život. „Atopická dermatitida se může objevit i v oblasti genitálií a způsobit tak sexuální potíže, někteří jedinci se kvůli tomu například nepokouší navazovat vztahy vůbec,“ uvedl profesor.
Atopický ekzém není nakažlivý. I když některá ložiska v oblasti postižené kůže nevypadají pěkně, není se třeba takových lidí bát nebo se jim vyhýbat. „Osvěta o tomto mnohdy velice nepříjemném a omezujícím onemocnění je nesmírně důležitá,“ připomíná předseda pacientské organizace SPAE Josef Pohůnek. Na tuto skutečnost upozorňuje i komiksový projekt, který běží na Instagramu pod názvem @atopickavyprava a který cílí především na mladou generaci. Platforma proatopiky.cz, která se vzdělávání v oblasti atopické dermatitidy systematicky věnuje, přišla také s interaktivním dotazníkem ADCT, o kterém jsme vás informovali v jednom z předchozích příspěvků.
Atopickou dermatitidu nelze zcela vyléčit. Lékaři tedy usilují o to dostat nemoc pod kontrolu, čímž dojde ke zmírnění příznaků. Možnosti léčby závisí na formě ekzému. U mírných projevů nemoci stačí pokožku dostatečně hydratovat a promazávat emolienčními krémy a vyhýbat se spouštěčům - tedy rizikovým faktorům, které nemoc podněcují. U těžší formy nemoci pomáhá léčba UV zářením. U velmi těžkého průběhu onemocnění přichází na řadu léčba v podobě systémových kortikoidů. Další naději pro pacienty představuje inovativní biologická léčba. „Počítáme s tím, že se obecně úhrada pojišťoven za kožní choroby bude v budoucnu navyšovat. V loňském roce VZP poskytla pacientům s nejtěžšími formami léčbu za necelých 95 milionů korun,“ uvedl v diskusi předseda správní rady VZP ČR Tom Philipp.