Vzdělávání v oblasti atopické dermatitidy má smysl

Jiné
3. 10. 2023

Atopická dermatitida není banální svědění kůže. Jde o poměrně vážné autoimunitní onemocnění, které se nedá vyléčit a které v různých stádiích s mnoha dalšími příznaky doprovází člověka celý život. Důležité je tedy nemoc pochopit a bez předsudků o ní hovořit.

Tak se stalo i 14. září, což je datum, kdy si nejen nemocní připomínají Světový den atopického ekzému. O vážných dopadech na reálný život nemocných na ceskenoviny.cz živě diskutovali prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, ale i předseda správní rady VZP ČR MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA nebo předseda pacientské organizace SPAE  Ing. Josef Pohůnek.

V rámci debaty odborníci hovořili o tom, jak onemocnění ovlivňuje běžný život pacientů. Nejde totiž jen o primární příznaky onemocnění, kterými jsou silné svědění a velmi suchá kůže. „Málokterý pacient trpí jen atopickou dermatitidou, velmi často ho trápí také astma, alergie, ale i řada psychických chorob,” dodává Spyridon Gkalpakiotis. Atopický ekzém má totiž vliv také na sebevědomí jedince, jeho začlenění se do kolektivu nebo na partnerský život. „Atopická dermatitida se může objevit i v oblasti genitálií a způsobit tak sexuální potíže, někteří jedinci se kvůli tomu například nepokouší navazovat vztahy vůbec,“ uvedl profesor.

Atopický ekzém není nakažlivý. I když některá ložiska v oblasti postižené kůže nevypadají pěkně, není se třeba takových lidí bát nebo se jim vyhýbat. „Osvěta o tomto mnohdy velice nepříjemném a omezujícím onemocnění je nesmírně důležitá,“ připomíná předseda pacientské organizace SPAE Josef Pohůnek. Na tuto skutečnost upozorňuje i komiksový projekt, který běží na Instagramu pod názvem @atopickavyprava a který cílí především na mladou generaci. Platforma proatopiky.cz, která se vzdělávání v oblasti atopické dermatitidy systematicky věnuje, přišla také s interaktivním dotazníkem ADCT, o kterém jsme vás  informovali v jednom z předchozích příspěvků.

 Atopickou dermatitidu nelze zcela vyléčit. Lékaři tedy usilují o to dostat nemoc pod kontrolu, čímž dojde ke zmírnění příznaků. Možnosti léčby závisí na formě ekzému. U mírných projevů nemoci stačí pokožku dostatečně hydratovat a promazávat emolienčními krémy a vyhýbat se spouštěčům - tedy rizikovým faktorům, které nemoc podněcují. U těžší formy nemoci pomáhá léčba UV zářením. U velmi těžkého průběhu onemocnění přichází na řadu léčba v podobě systémových kortikoidů. Další naději pro pacienty představuje inovativní biologická léčba. „Počítáme s tím, že se obecně úhrada pojišťoven za kožní choroby bude v budoucnu navyšovat. V loňském roce VZP poskytla pacientům s nejtěžšími formami léčbu za necelých 95 milionů korun,“ uvedl v diskusi předseda správní rady VZP ČR Tom Philipp.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
Alergická rýma
Bilance nosní polypózy je neúprosná

Nepřetržitá rýma, ztráta čichu a věčně ucpaný nos, to vše jsou komplikace, které zásadně zasahují do života pacientů. „Chronická rinosinusitida s nosními polypy totiž není klasická rýma. Nezbavíte se jí za týden,“ říká MUDr. Jakub Fuksa, otorinolaryngolog z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 24. dubna si připomínáme Světový den chronické rinosinusitidy s nosními polypy. Co tuto chorobu charakterizuje? Zjednodušeně […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram