Nové možnosti léčby atopické dermatitidy

Jiné
11. 7. 2023

Atopická dermatitida, především ve středně těžké a těžké formě, znepříjemňuje život pacientů v mnoha ohledech. Někteří mohou dokonce trpět vážnými psychickými problémy. Moderní medicína ale přináší nové možnosti léčby, díky kterým svitla pacientům naděje na výrazné zlepšení kvality jejich života. Jaké? Zeptali jsme se dermatoložky MUDr. et Bc. Lucie Jarešové.

Pacienti trpící atopickou dermatitidou se v běžném životě potýkají s řadou omezení. Jaká to nejčastěji jsou?

Záleží především na stavu kůže a rozsahu postižení. Pokud je ekzém „pod kontrolou“ a rozsah postižení malý, tak dochází i k minimálnímu omezení. Pacient s atopickým ekzémem si ale musí několikrát denně promazávat kůži, vybírat správné oblečení (bývají doporučovány bavlněné, světlé látky) a jíst nedráždivou stravu. Může vykonávat sportovní aktivity, ale měl by počítat s tím, že při zapocení kůže se mohou projevy nemoci zhoršit.

Jaký vliv má toto onemocnění na psychiku pacientů?

Vše opět záleží na rozsahu onemocnění. Pokud svědí kůže celý den i v noci, může se objevit porucha spánku, což ovlivňuje soustředění v práci. Pacienti také trpí úzkostí, deprese bývají popisovány až ve 44 % případů, sebevražedné úvahy má pak až 34 % pacientů s těžkou formou atopického ekzému. Lidé s ekzémem se často stydí ukazovat na veřejnosti a uzavírají se do sebe.

Můžete nám přiblížit možnosti léčby atopické dermatitidy?

V dnešní době je možné léčit atopický ekzém nejen lokální terapií, ale také celkově. Pozitivní vliv na kůži má léčba světlem nebo-li fototerapie. Základem správné péče o kůži jsou režimová opatření, a především její pravidelné ošetřování. Kůže musí být promazána několikrát denně indiferentními přípravky. Nedílnou součástí terapie jsou krémy s obsahem kortikosteroidů nebo imunomodulátorů. Při akutním vzplanutí ekzému se aplikují injekce s kortikosteroidy nebo je možné jejich podávání ve formě tablet. Tato léčba by měla být krátkodobá. Z užívaných léků se používají celkově podávané kortikosteroidy nebo Ciclosporin A. Pro splnění podmínek k možnosti nasazení biologické léčby je nutná předchozí léčba ciclosporinem. Pokud tento lék nefunguje, je možné převést pacienta na biologickou léčbu.

Jak funguje a pro koho je vhodná biologická léčba?

Biologická léčba, označována též jako cílená, je vhodná pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou atopické dermatitidy, kde selhala celková terapie. Zasahuje do imunitních mechanismů organismu a cíleně působí na speciální buňky. Léky také zlepšují schopnost sebeobrany organismu. Jsou to látky, které jsou pro organismus známé a tělo si je dokáže vyrábět samo. Vzhledem k zacílení na určité typy buněk je léčba bezpečná.

Jak má pacient postupovat v případě, že mu bylo toto onemocnění diagnostikováno?

Pacient by měl navštívit dermatologa, který vyhodnotí stav a stanoví plán léčby. Systémovou terapii je možné absolvovat u spádového dermatologa, který také může doporučit fototerapii. Do center pro biologickou léčbu jsou odesíláni pacienti s těžkou formou onemocnění. Pokud spádový dermatolog nemá zkušenosti s celkovou terapií atopické dermatitidy, tak může pacienta odeslat do centra dříve, než má splněné všechny podmínky přijetí.

_____________________________________________________________________________

MUDr. et Bc. Lucie Jarešová

Lékařka všeobecné a estetické dermatologie

Působiště: L-DermaMedEst

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
Alergická rýma
Bilance nosní polypózy je neúprosná

Nepřetržitá rýma, ztráta čichu a věčně ucpaný nos, to vše jsou komplikace, které zásadně zasahují do života pacientů. „Chronická rinosinusitida s nosními polypy totiž není klasická rýma. Nezbavíte se jí za týden,“ říká MUDr. Jakub Fuksa, otorinolaryngolog z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 24. dubna si připomínáme Světový den chronické rinosinusitidy s nosními polypy. Co tuto chorobu charakterizuje? Zjednodušeně […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram