Biologická léčba: Naděje pro pacienty s těžkým atopickým ekzémem

Ekzém
30. 8. 2023

Na rozsah a závažnost atopického ekzému neboli atopické dermatitidy (AD) má vliv řada zevních i vnitřních vlivů, proto je jeho léčba náročná. Jak se AD projevuje, jak pečovat o postiženou kůži a jaké mají pacienti možnosti léčby? Zeptali jsme se doc. MUDr. Jarmily Čelakovské, Ph.D., z kožní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Atopický ekzém patří k častým kožním onemocněním. Můžete nám popsat, kdy vzniká a jaké jsou jeho projevy?

Atopický ekzém je jedním z nejčastějších kožních onemocnění dětského věku vznikající na genetickém podkladě. Jde o silně svědivé chronické zánětlivé onemocnění kůže s porušenou kožní bariérou, které se většinou projevuje již u kojenců a může přetrvávat až do dospělosti. V některých případech v dospělosti teprve začíná. Základní charakteristikou kůže pacienta s atopickým ekzémem je porušená kožní bariéra související s nedostatkem tukových látek v povrchové vrstvě kůže a s porušeným ochranným přirozeným kyselým kožním pláštěm. Léčba je náročná pro pacienta i pro lékaře, léčebné možnosti jsou omezené, protože vyvolávajících faktorů ekzému je řada, i s tím by měli být rodinní příslušníci seznámeni.

Vyžaduje kůže s AD speciální péči?

Tradiční model zevní lokální léčby u většiny pacientů s atopickým ekzémem po několik desítek let zahrnuje pravidelné používání promašťovací terapie a při zhoršení příznaků následovala reaktivní lokální léčba kortikoidními přípravky, a to až do vymizení viditelných příznaků zánětu. Hlavní zásadou při používání kortikoidních přípravků je krátkodobé použití k překlenutí nejhorších projevů onemocnění, bohužel však často dochází k jejich nadměrnému používaní, což bývá spojeno s následnými nežádoucími účinky, jako je například ztenčení kůže, prosvítání drobných cév, častější kožní infekce. Výběr promašťovací terapie je pro pacienta s atopickým ekzémem velmi obtížný, protože snášenlivost jednotlivých přípravků je individuální.

Ovlivňuje tato nemoc jen pacienta nebo i další členy rodiny?

Rodinní příslušníci by měli být k dítěti s atopickým ekzémem ohleduplní, na druhé straně však dítě nesmíme rozmazlovat nebo litovat. Všichni členové rodiny mají přijmout onemocnění jako skutečnost, naučit se znát jeho průběh a způsob ošetřování, aby mohli postiženému účinně pomoci v případě zhoršení. Důležitá je psychologická příprava rodičů. Léčba je náročná pro pacienta i pro lékaře, léčebné možnosti jsou omezené, protože vyvolávajících faktorů ekzému je řada, i s tím by měli být rodinní příslušníci seznámeni.

Ovlivňuje péči o pokožku atopika počasí, například letní měsíce? 

Slunné letní počasí působí na kůži pacientů s atopickým ekzémem příznivě. Z tohoto důvodu se doporučuje i fototerapie. Účinné a bezpečnější je ozařování moderními zářiči s definovaným spektrem ultrafialového záření, které je možné pod kontrolou lékaře využít na některých kožních klinikách či ambulancích.

Jaké jsou nejefektivnější možnosti léčby a pro které pacienty jsou vhodné?

V těžkých případech se přistupuje k systémové terapii, tedy u akutně exacebujících stavů, kde není lokální léčba ani v kombinaci s fototerapií účinná. Zásadními léky jsou zde imunosupresiva. Pacienti se závažným onemocněním odolným vůči konvenční terapii mohou být léčeni systémovými protizánětlivě působícími léky, včetně cyklosporinu A, methotrexátu, azathioprinu. Všechny tyto možnosti mají prokázaný účinek v léčbě zánětlivých kožních poruch, včetně atopické dermatitidy.

Objevují se v systémové léčbě atopické dermatitidy nějaké nové možnosti?

Nedávno byla pro léčbu AD vyvinuta a schválena biologická léčiva. Tato celková terapie dává pacientům s těžkou formou onemocnění naději na zlepšení kožního nálezu. Současně tato léčba působí selektivněji a má i lepší bezpečnostní profil. Na léčbu atopického ekzému pomocí biologické terapie se zaměřují specializovaná pracoviště vyššího typu, jedná se většinou o kožní oddělení při fakultních nemocnicích. K zahájení biologické léčby na tomto pracovišti je vhodné mít doporučení od spádového specialisty.

Napadá vás nějaké základní pravidlo, kterým by se měl každý atopik řídit?

Ano, pacient by měl pravidelně ošetřovat suchá ložiska ekzému a suchou kůži. To je v komplexní léčbě ekzému nejdůležitější.

_____________________________________________________________________________

doc. MUDr. Jarmila Čelakovská, Ph.D.
Kožní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram