Atopický ekzém a jeho léčba u dětí

Ekzém
21. 6. 2023

O tom, že atopická dermatitida se nejčastěji objevuje v dětském věku, není pochyb. 90 % dětí se však z ekzému zcela vyléčí. Co všechno onemocnění ovlivňuje? Jaké jsou standardní postupy v léčbě, a co můžete pro zdraví svých dětí udělat sami? Na otázky odpovídá MUDr. Blanka Pinková, Ph.D., vedoucí lékařka dětského kožního oddělení Pediatrické kliniky FN Brno.

Co bývá prvním signálem atopického ekzému u dětí?

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je onemocnění s genetickou příčinou ovlivnitelné faktory zevního prostředí. Pokud je jeden z rodičů atopik nebo alergik, pravděpodobnost tohoto onemocnění u dítěte je 50%, v případě obou rodičů 75%. Prvními známkami u dítěte obvykle bývá suchá, zarudlá kůže na celém těle, eventuálně pouze na tvářích.

Jaká je nejčastější příčina? Čeho by se rodiče měli vyvarovat?

Jak již bylo zmíněno výše, atopický ekzém způsobují genetické faktory a faktory zevního prostředí. Pokud jsou rodiče atopici, je vhodné začít s péčí o kůži již v raném kojeneckém věku. Existuje celá řada dermokosmetických preparátů určených pro kojeneckou péči jako prevence atopické dermatitidy. Tato péče pomáhá obnovit lipidový film, který atopikům oproti zdravé kůži chybí, a tím oddálí nebo úplně zastaví rozvoj atopického ekzému.

Je léčba atopického ekzému u dětí odlišná od léčby dospělých?

Ano, u dětí vyšetřujeme i možné sdružené potravinové alergie, podle toho upravujeme stravu dítěte, v případě kojených dětí i stravu maminky. U těžších pacientů v lokální terapii volíme častěji preparáty připravované v lékárně, které jsou tzv. šity na míru danému pacientovi.

Jaký je průběh léčby? Může se atopik úplně vyléčit?

Atopický ekzém je onemocnění s chronickým průběhem. Onemocnění probíhá ve vlnách se sezónní akcentací zejména v období podzimu. 90 % dětí se z ekzému zcela vyléčí. Nutná je pravidelná péče o kůži, pacient se musí vyhýbat alergenům, které atopický ekzém zhoršují. Pro těžké případy atopické dermatitidy u dětí od 6 let je již dostupná biologická léčba.

V nemalé míře pomáhá psychická pohoda nejen dítěte, ale i celé rodiny, která dobu léčby výrazně zkrátí.

Zmínila jste biologickou léčbu. Co si pod tím můžeme představit?

Atopickou dermatitidou v České republice trpí cca 15-30 % dětí. Základem léčby, jak již bylo uvedeno výše je lokální terapie emolientii – tedy pravidelně se o kůži starat a promazávat ji. Existují však i děti, u nichž je lokální terapie nedostatečná, je postiženo až 80 % povrchu těla, kůže silně mokvá a nelze ji lokální terapií vyléčit. V těchto případech přistupujeme k systémové léčbě. V současné době je na trhu dostupná i tzv. biologická léčba, která oproti jiným systémovým preparátům využívá bezpečnějšího zacílení na buňky imunitního systému, které se spolupodílejí na vzniku atopického ekzému.

Ovlivňuje toto onemocnění život celé rodiny?

Atopická dermatitida je bohužel onemocněním celé rodiny. Děti v raném věku díky této chorobě velmi špatně spinkají, péče o ně zabírá mnoho času a často tak trpí i další děti v rodině.

_____________________________________________________________________________

MUDr. Blanka Pinková, Ph.D.

Vedoucí lékař

Dětské kožní oddělení Pediatrické kliniky FN Brno

Centrum pro ichtyózy, člen ERN - Skin

Odborný garant Spolku Ichytyóza (www.ichtyoza.cz)

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
Jiné
Průvodce atopickým ekzémem

… vaše virtuální „kápezetka“ nejen pro rok 2024 Vstupte do roku 2024 s jistotou, že váš každodenní život s atopickým ekzémem může být mnohem pohodlnější. Přinášíme vám několik základních rad, bez kterých se jako atopik nejen v tomto roce neobejdete. Jak na každodenní péči, vhodné stravování nebo výběr oblečení? Začněte nový rok s plánem pro optimální péči o svou […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram