Světový den atopického ezkému

Ekzém
14. 9. 2022

Ke 14. září připadá Světový den atopického ekzému, jehož cílem je zvýšit povědomí o výzvách, kterým pacienti kvůli mnohostranné povaze onemocnění čelí. Josef Pohůnek, prezident Spolku psoriatiků a atopických ekzematiků, pro vás k této příležitosti připravil následující článek.

Atopický ekzém je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění na světě a zároveň jedním z nejhůře rozpoznaných. Atopický ekzém je často odmítán jako "pouhé onemocnění kůže" a potřeby pacientů nejsou řešeny podpůrným a včasným způsobem. Komunita atopického ekzému se 14. září sejde, aby zvýšila povědomí o tomto onemocnění, aby promluvila o zátěži, kterou představuje pro pacienty a pečovatele, a aby uznala potřebu péče a léčby, která by odrážela mnohostrannou povahu tohoto onemocnění.

U příležitosti Světového dne atopického ekzému 2022 se podíváme do nitra atopického ekzému a prozkoumáme pět hlavních zátěží spojených s tímto onemocněním: zátěž způsobenou extrémní fyzickou bolestí a svěděním, zátěž pro rodiny a pečovatele, zátěž pro finance, zátěž pro duševní zdraví a zátěž spojenou s každodenní péčí.

Vyzýváme zdravotnické pracovníky, osoby s rozhodovací pravomocí v oblasti zdravotní politiky a všechny zúčastněné strany, aby nám pomohli zvýšit povědomí o zátěži, kterou atopický ekzém představuje.

Obecné povědomí

Atopický ekzém je více než jen svědivá kůže, je to systémové, mnohorozměrné onemocnění, které ovlivňuje mysl a tělo lidí na celém světě.

Atopický ekzém je komplexní onemocnění. Zvyšujeme povědomí o obrovské zátěži, kterou představuje pro pacienty a pečovatele, a o potřebě péče a léčby, která by odrážela mnohostrannou povahu tohoto onemocnění.

Zatížení extrémním svěděním a fyzickou bolestí

Svědění je nepochopenou a podceňovanou zátěží atopického ekzému. Mnoho pacientů popisuje svědění jako všepohlcující a horší než bolest. Toto svědění je často doprovázeno bolestí způsobenou strupy a otevřenými ranami z nekontrolovatelného škrábání.

Zátěž pro rodinu a pečovatele

Rodiče pacientů s atopickým ekzémem musí každý den trávit hodiny péčí o pokožku svého dítěte, což odvádí pozornost od ostatních dětí. Čas se ztrácí opakovanými návštěvami lékaře a manželé pacientů musí poskytovat neustálou podporu.

Zatížení financí

Pacienti s atopickým ekzémem a jejich pečovatelé vidí, jak se úspory jejich rodiny snižují, aby pokryly náklady na lékaře, specialisty, drahé předepsané nebo volně prodejné léčby a lokální léčbu. Pacienti mohou také pociťovat ztrátu výdělku kvůli neschopnosti pracovat v důsledku svého onemocnění.

Zátěž na duševní zdraví

U pacientů s atopickým ekzémem je ve srovnání s jinými kožními onemocněními vysoká míra deprese a frustrace. Od pacientů se očekává, že budou podávat běžný výkon (v práci, ve škole a v životě), protože se u nich vyskytuje "pouze ekzém".

Zátěž každodenního řízení

Lokální léčba atopického ekzému je náročná a nepořádná, protože se musí aplikovat každý den, což zabere spoustu času. Pacienti si dávají pozor na výběr potravin, aby se vyhnuli vzplanutí, a hodně zvažují mýdla, tkaniny, dezinfekční prostředky a vystavování se slunci.

Jak je popsáno výše, postižení lidé často trpí osamělostí, a proto je to s Vámi naše organizace, náš i Váš Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků - SPAE.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram