Když vám svědění kůže nedá spát

Ekzém
19. 12. 2023

Spánek je nenahraditelný a lidskému organismu přináší řadu výhod. Řeč je o kvalitním, dostatečném a nepřerušovaném spánku. O tom si ale lidé s atopickým ekzémem často mohou nechat jen „zdát“.

Atopická dermatitida umí pořádně zatopit i největším spáčům. Pokud se nemoc dostane do fáze vzplanutí a tělo trápí popraskaná suchá kůže nebo zánětlivá ložiska, jedinou vaší touhou je poškrábat se a zabránit nesnesitelnému svědění. Je s vámi pořád, i v noci, takže vyspat se je téměř zázrak. Výzkumy dokazují, že velká většina atopiků trpí také nedostatkem spánku. S dlouhodobějšími výpadky kvalitního a posilujícího odpočinku ale přichází na řadu i psychické problémy, jako jsou například deprese nebo úzkosti, i další zdravotní neduhy. U dětí má nedostatek spánku vliv i na jejich vývoj.

Spánek je totiž ohromně důležitý, protože v jeho hlubokém stádiu (NREM) se z těla odplavují toxické látky. Hraje podstatnou roli také v případě paměti, kreativity, imunity, ale i tělesné hmotnosti, protože brání vzniku obezity. U dětí se navíc v průběhu spánku vylučuje i růstový hormon.

Atopici, které svědění kůže obtěžuje tak, že nemohou spát, by proto měli co nejdříve vyhledat pomoc lékaře a pod jeho odborným dohledem podstoupit farmakologickou léčbu. Klíčová je především péče o pokožku. Před tím, než se uložíte do postele, se doporučuje pouze krátká sprcha ve vlažnější vodě. Když se naložíte do horké vany, postižené pokožce tím jednoznačně neprospějete. Používejte šetrné neparfémované mycí prostředky a nezapomeňte zhruba dvě hodiny před ulehnutím namazat své tělo vyhovujícím emolienčním krémem, který suchou kůži promastí.

Před usnutím dostatečně vyvětrejte místnost, aby byl v pokoji chladnější vzduch. Příliš se nepřikrývejte, zvolte spíše lehčí přikrývku, která je vhodná pro alergiky, a příjemné pyžamo z bavlny. V místnosti, kde spíte, se snažte vytvořit prostředí s co nejmenší náloží alergenů. Zapomeňte například na koberec a používejte speciální matraci proti roztočům. Snažte se zkrátka vyhnout potenciálním alergenům, které by mohly průběh onemocnění zhoršovat.

  Do hajan! … aneb osvojte si správná pravidla spánkové hygieny  

Usínejte a vstávejte vždy ve stejný čas, a to i o víkendu.

Zaveďte si předspánkové rituály, jako je čtení knihy, meditace, poslech klidné hudby.

Minimálně hodinu před spaním vypněte všechna modrá světla – monitory počítačů, obrazovky telefonů, tabletů a televizorů.

Spěte v dobře větrané místnosti s teplotou kolem 18 °C.

Zatemněte místnost, ve které spíte závěsy a snažte se eliminovat hluk z ulice.

Večer jezte střídmě, dopřejte si pouze lehký pokrm, a to nejpozději dvě hodiny před samotným ulehnutím.

Pijte dostatečné množství tekutin během celého dne, nikoli pouze večer.
 

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Alergická rýma
Moderní léčba nosních polypů v Česku: Kortikoidy, operace i biologická terapie

Nosní polypy a chronická rinosinusitida s nosní polypózou mohou významně ovlivnit kvalitu života. V Česku však mají pacienti k dispozici široké možnosti léčby – od solných roztoků, přes kortikosteroidy až po moderní biologickou léčbu nosních polypů. „Máme k dispozici stejné léčebné postupy jako v zahraničí. Můžeme využívat biologickou léčbu, která je velmi moderní a účinná,“ vysvětluje MUDr. […]

> číst více
Ekzém
Kosmetika, kortikoidy, projevy u dětí i léčba: druhá část rozhovoru s MUDr. Jindřiškou Betkovou o atopické dermatitidě v oblasti očí

Atopická dermatitida může postihnout nejen kůži, ale i citlivou oblast očí. Zarudnutí, svědění, pocit cizího tělíska i zvýšené riziko infekcí, to vše mohou atopici zažívat. Druhá část rozhovoru s oftalmoložkou MUDr. Jindřiškou Betkovou přináší důležité informace o možnostech léčby, prevenci, ne/vhodné kosmetice i o tom, jak se atopie v oblasti očí projevuje u dětí. Paní doktorko, liší […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram