Když vám svědění kůže nedá spát

Ekzém
19. 12. 2023

Spánek je nenahraditelný a lidskému organismu přináší řadu výhod. Řeč je o kvalitním, dostatečném a nepřerušovaném spánku. O tom si ale lidé s atopickým ekzémem často mohou nechat jen „zdát“.

Atopická dermatitida umí pořádně zatopit i největším spáčům. Pokud se nemoc dostane do fáze vzplanutí a tělo trápí popraskaná suchá kůže nebo zánětlivá ložiska, jedinou vaší touhou je poškrábat se a zabránit nesnesitelnému svědění. Je s vámi pořád, i v noci, takže vyspat se je téměř zázrak. Výzkumy dokazují, že velká většina atopiků trpí také nedostatkem spánku. S dlouhodobějšími výpadky kvalitního a posilujícího odpočinku ale přichází na řadu i psychické problémy, jako jsou například deprese nebo úzkosti, i další zdravotní neduhy. U dětí má nedostatek spánku vliv i na jejich vývoj.

Spánek je totiž ohromně důležitý, protože v jeho hlubokém stádiu (NREM) se z těla odplavují toxické látky. Hraje podstatnou roli také v případě paměti, kreativity, imunity, ale i tělesné hmotnosti, protože brání vzniku obezity. U dětí se navíc v průběhu spánku vylučuje i růstový hormon.

Atopici, které svědění kůže obtěžuje tak, že nemohou spát, by proto měli co nejdříve vyhledat pomoc lékaře a pod jeho odborným dohledem podstoupit farmakologickou léčbu. Klíčová je především péče o pokožku. Před tím, než se uložíte do postele, se doporučuje pouze krátká sprcha ve vlažnější vodě. Když se naložíte do horké vany, postižené pokožce tím jednoznačně neprospějete. Používejte šetrné neparfémované mycí prostředky a nezapomeňte zhruba dvě hodiny před ulehnutím namazat své tělo vyhovujícím emolienčním krémem, který suchou kůži promastí.

Před usnutím dostatečně vyvětrejte místnost, aby byl v pokoji chladnější vzduch. Příliš se nepřikrývejte, zvolte spíše lehčí přikrývku, která je vhodná pro alergiky, a příjemné pyžamo z bavlny. V místnosti, kde spíte, se snažte vytvořit prostředí s co nejmenší náloží alergenů. Zapomeňte například na koberec a používejte speciální matraci proti roztočům. Snažte se zkrátka vyhnout potenciálním alergenům, které by mohly průběh onemocnění zhoršovat.

  Do hajan! … aneb osvojte si správná pravidla spánkové hygieny  

Usínejte a vstávejte vždy ve stejný čas, a to i o víkendu.

Zaveďte si předspánkové rituály, jako je čtení knihy, meditace, poslech klidné hudby.

Minimálně hodinu před spaním vypněte všechna modrá světla – monitory počítačů, obrazovky telefonů, tabletů a televizorů.

Spěte v dobře větrané místnosti s teplotou kolem 18 °C.

Zatemněte místnost, ve které spíte závěsy a snažte se eliminovat hluk z ulice.

Večer jezte střídmě, dopřejte si pouze lehký pokrm, a to nejpozději dvě hodiny před samotným ulehnutím.

Pijte dostatečné množství tekutin během celého dne, nikoli pouze večer.
 

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram