Jarní úklid bez rizika. Poradíme, jak na to!

Ekzém
17. 4. 2023

Nikdy nekončící boj s prachem, používání nejrůznějších saponátů a máčení rukou ve vodě – to vše jsou činnosti, které mohou ohrozit citlivou atopickou kůži. Poradíme vám, jak se úspěšně chránit i při intenzivní jarní očistě domácnosti.

Kvalitní rukavice jsou základ

Při častém kontaktu pokožky s vodou dochází k jejímu vysušování. Je proto nezbytné používat ochranné gumové rukavice, ideálně s bavlněnou vložkou. Jsou dostupné ve většině běžných drogerií a pořídit se dají za minimální náklady.

Příroda pomáhá

Objevte, namísto tradičních čisticích prostředků plných chemie, kouzlo přírodních surovin. V sílu tradičních ingrediencí, které běžně najdeme v každé domácnosti, věřily již naše babičky. Z jedlé sody, octa a vody si například můžete vyrobit univerzální čistič, který bude šetrný k vám i životnímu prostředí. Olivový olej a citron dohromady vytvoří domácí leštěnku, prací soda a jedlá soda zase pískový čistič. Kombinací je mnoho, jen je třeba dát si pozor na výběr konkrétních surovin, aby u vás nespustily nechtěnou alergickou reakci.

Perte chytře

Klasické prací prostředky a aviváže bývají plné chemie. Úsporné pračky je navíc z vašeho oblečení a lůžkovin nedokážou dostat beze zbytku. Pokud chcete, aby bylo prádlo šetrné k vaší pokožce, je lepší spolehnout se na již zmíněný ocet a prací sodu. Ještě, než se pustíte do praní je dobré zaměřit se na samotnou pračku. Vyčistěte důkladně záhyby těsnicí gumy, do dávkovače nasypte kyselinu citronovou a spusťte dlouhý program nastavený na vysokou teplotu (90° a více). Pračka se tak zbaví nečistot, případných plísní a choroboplodných zárodků.

Okna dokořán

Správně vysátá domácnost stále hraje důležitou roli v prevenci, pokud se chceme vyhnout zhoršování stavu atopického ekzému. Vysavač by měl být nejlépe sáčkový a uzpůsobený tak, aby se prach nedostával zpět do ovzduší. Usazující se prach, který nedokážeme vysát, doporučujeme likvidovat raději mokrou cestou. Nebude se tak zbytečně vířit a zbavíme se ho nadobro. Při všech těchto činnostech je dobré řádně větrat, případně použít respirátor.

Pozor na plísně

Cirkulace vzduchu je důležitá i v kuchyni, a to hlavně při vaření, kdy se kolem nás rozptyluje pára. Sražená voda tvoří ideální prostředí pro vznik plísní, proto ji vždy otřete z oken. Chybu neuděláte ani pravidelnou výměnou houbových utěrek a houbiček na nádobí.

Na závěr velkého jarního úklidu je nezbytné umyté ruce řádně promazat.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram