Jak na atopickou dermatitidu?

Ekzém
13. 10. 2023

Onemocnění kůže jako je atopická dermatitida limitují pacienty v mnoha ohledech, ať už se jedná o výběr práce, volnočasové aktivity či o psychickou pohodu. Jak ji můžeme léčit a naučit se s ní žít? Odpovídá MUDr. Bohdana Lacmanová z Dermatovenerologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Mnoho lidí má pro atopický ekzém genetickou predispozici, což znamená, že se atopická dermatitida neboli atopický ekzém může dědit v rodině.

Kdo jsou typičtí pacienti, kteří jí trpí, a co je příčinou jejího vzniku?

Atopická dermatitida postihuje primárně nejsvrchnější vrstvy kůže. Atopický ekzém se spolu s alergickou konjunktivitidou, alergickou rýmou a bronchiálním astmatem řadí mezi tzv. atopická onemocnění, jejichž základním rysem je strukturální a funkční odlišnost bariér organismu – kůže a sliznic, vedoucí k abnormálním reakcím na pestrou škálu zevních vlivů, což se projevuje zvýšenou pohotovostí k rozvoji zánětu. Uvedená onemocnění se u pacientů často kombinují. Atopická dermatitida začíná nejčastěji v kojeneckém období, ale může se projevit v kterémkoli věku.

Jaké jsou první příznaky onemocnění, které by se neměly podceňovat, a jaké jsou rozdíly v průběhu onemocnění u dětí a u dospělých pacientů?

Atopická dermatitida je ve všech svých stadiích onemocnění silně svědivé. U malých dětí vede k neklidu a poruchám spánku, u starších dětí k poruchám pozornosti. Nejčastěji začíná u malých dětí, typicky mezi 2.–6. měsícem věku. Častými vyvolávajícími faktory jsou v tomto období potravinové alergeny. S přibývajícím věkem se závažnost kožního postižení snižuje a ve většině případů ekzém vymizí, jen vzácně přetrvává i v dospělosti. Kromě typického postižení v záhybech kůže se u dospělých pacientů častěji setkáváme s tzv. numulárním ekzémem – okrouhlými svědivými červenými olupujícími se ložisky velikosti mince s tendencí k šíření, dále u dospělých s atopickou dispozicí vídáme více tzv. mikrobiální ekzém, který je vyvolaný bakteriální infekcí, kůže reaguje hypersenzitivní reakcí na přítomnost bakterií a produktů jejich metabolismu.

Jaké jsou možnosti léčby a jak ovlivňuje její dodržování kvalitu pacientova života?

Terapie ekzému by měla být komplexní a individuální, přizpůsobená jednotlivým pacientům. Léčba lehčí formy by měla spočívat v každodenní péči o kůži, šetrné hygieně s používáním mycích olejů a syndetů a pravidelném promazávání. Pokud je postižení závažnější, je nutno přistoupit k lokální, případně systémové imunosupresivní terapii (zejména k léčbě kortikosteroidy). Nejmodernější a dle dosavadních zkušeností velice slibnou a bezpečnou metodou je biologická léčba. Jedná se o cílenou léčbu, a přitom u ní nedochází k zásadnímu ovlivnění imunity proti infekčním onemocněním. Léky se aplikují buď v ambulanci nebo v pohodlí domova podkožní injekcí.

Jakým způsobem ovlivňuje atopická dermatitida každodenní život pacienta a jeho rodinných příslušníku?

Všechna kožní onemocnění vzhledem ke své zjevnosti negativně ovlivňují každodenní život pacienta, stigmatizují ho a působí mu psychosociální obtíže. Vzhledem k často velmi intenzivnímu svědění dochází k poruchám spánku a negativnímu ovlivnění běžných životních aktivit a k prohlubování stresové zátěže, což opět zhoršuje stav ekzému. V mnoha případech limituje atopická dermatitida dětské i dospělé pacienty při výběru povolání i volnočasových aktivit. I v případě mírného průběhu je běžná péče o atopickou pokožku časově i finančně náročná.

Setkáváte se v praxi s tím, že se pacienti někdy stydí o onemocnění mluvit?

Někdy, zejména pokud jde o ženy, se pacienti stydí za vzhled své kůže. O svém onemocnění ale většinou mluví bez problémů. Snaží se mít nad chorobou kontrolu, někdy úspěšně, někdy tato snaha vede k odmítání standardní léčby a preferování „přírodních“ a „minimálně invazivních“ postupů, což není vždy žádoucí. Atopická dermatitida více nebo méně ovládá život pacientů a jejich blízkých, bere jim čas a energii, které by mohli věnovat jiným činnostem a mnohdy jim brání žít podle vlastních představ.


Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram