Změny teplot nebo suchý vzduch. Na co si musejí dávat astmatici v zimě pozor?

Astma
26. 1. 2023

Dýchací cesty astmatiků dostávají v zimě pořádně zabrat. Potrápit je mohou nízké teploty, přechody z tepla do zimy nebo také smog a inverzní počasí. Jak přežít zimu s minimálními příznaky?

Nejnáročnějším obdobím pro astmatiky je léto. Vysoká koncentrace různých alergenů ve vzduchu totiž může být spouštěčem různých projevů astmatu. Zima však může být z hlediska zátěže pro plíce obdobně náročná. Dle odborníků totiž připadá nejvíce astmatických záchvatů, kromě srpna, na leden, a to hned z několika důvodů.

Plicím vadí samotný studený vzduch. Pokud se navíc stane, že se jedná o vzduch suchý, může se astma projevit v plné síle. Negativní dopad na astmatika má rozhodně také fyzická námaha venku. Lednové běhaní v rámci novoročních předsevzetí tak může způsobit plicím nepříjemný šok. Nežádoucí jsou i prudké změny teploty – zejména při přechodu z venkovního prostřední dovnitř, kde je tepleji.

Pro astmatiky je zimní období náročné také kvůli různým infekčním onemocněním, která jsou v tento roční čas typická. Kromě chřipky je ohrožuje třeba i běžné nachlazení. Po nakažení celý organismus včetně plic zeslábne a projevy astmatu se zpravidla zhorší.

Ke všemu se navíc může přidat smog a inverzní počasí, které spolu s dalšími faktory způsobuje charakteristický sípavý kašel. Ten se projevuje zejména v brzkých ranních hodinách společně se sípáním a nepříjemným lapáním po dechu. Pokud jste se v těchto příznacích našli, zkuste naše tipy na zvládání astmatu:

  1. Svůj inhalátor mějte vždy po ruce, kdyby se vám přitížilo.
  2. Sledujte pečlivě počasí. Pokud má být zima, řádně se oblečte. Nejen, že budete držet plíce v teple, ale zabráníte tím i podchlazení a následnému onemocnění.
  3. Jestli se v zimě chystáte vykonávat fyzickou aktivitu venku, nezapomeňte se pořádně zahřát.
  4. Pokud na sobě pozorujete, že vám studená teplota nedělá dobře, použijte před odchodem z vyhřátého domova preventivně inhalátor.
  5. Dodržujte předepsanou léčbu a doporučení lékaře! Pokud své astma léčíte během celého roku, v zimě jeho symptomy nebudou tak silné.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Jak vybavit pokoj pro děti s atopií?

Rodiče dobře ví, že děti s ekzémem jsou často náchylné také k alergiím a astmatu. Jedním z nejběžnějších alergenů, se kterým se mohou setkat v prostředí domova, jsou roztoči. Daří se jim v kobercích, plyšových hračkách, ale především v lůžkovinách, kde nachází ideální vlhkost a teplotu.  Jak upravit pokoj atopika, aby mu ulehčil boj s nepříjemným onemocněním? Přinášíme několik rad. Čisté povlečení pro […]

> číst více
Astma
Na jaké nástrahy jara se má astmatik připravit? Odpovídá lékařka MUDr. Anastasiia Solodkova

V České republice trpí astmatem odhadem 8 % populace. Více než 800 tisíc astmatiků se tak musí chystat na jarní měsíce, které právě pro ně mohou být velmi náročné. Lékařky MUDr. Anastasiie Solodkove z Pneumologické kliniky FN Bulovka jsme se ptali, na co si dát největší pozor. Jaké jsou největší spouštěče astmatu? Obecně platí, že nejčastěji to […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram