Změny teplot nebo suchý vzduch. Na co si musejí dávat astmatici v zimě pozor?

Astma
26. 1. 2023

Dýchací cesty astmatiků dostávají v zimě pořádně zabrat. Potrápit je mohou nízké teploty, přechody z tepla do zimy nebo také smog a inverzní počasí. Jak přežít zimu s minimálními příznaky?

Nejnáročnějším obdobím pro astmatiky je léto. Vysoká koncentrace různých alergenů ve vzduchu totiž může být spouštěčem různých projevů astmatu. Zima však může být z hlediska zátěže pro plíce obdobně náročná. Dle odborníků totiž připadá nejvíce astmatických záchvatů, kromě srpna, na leden, a to hned z několika důvodů.

Plicím vadí samotný studený vzduch. Pokud se navíc stane, že se jedná o vzduch suchý, může se astma projevit v plné síle. Negativní dopad na astmatika má rozhodně také fyzická námaha venku. Lednové běhaní v rámci novoročních předsevzetí tak může způsobit plicím nepříjemný šok. Nežádoucí jsou i prudké změny teploty – zejména při přechodu z venkovního prostřední dovnitř, kde je tepleji.

Pro astmatiky je zimní období náročné také kvůli různým infekčním onemocněním, která jsou v tento roční čas typická. Kromě chřipky je ohrožuje třeba i běžné nachlazení. Po nakažení celý organismus včetně plic zeslábne a projevy astmatu se zpravidla zhorší.

Ke všemu se navíc může přidat smog a inverzní počasí, které spolu s dalšími faktory způsobuje charakteristický sípavý kašel. Ten se projevuje zejména v brzkých ranních hodinách společně se sípáním a nepříjemným lapáním po dechu. Pokud jste se v těchto příznacích našli, zkuste naše tipy na zvládání astmatu:

  1. Svůj inhalátor mějte vždy po ruce, kdyby se vám přitížilo.
  2. Sledujte pečlivě počasí. Pokud má být zima, řádně se oblečte. Nejen, že budete držet plíce v teple, ale zabráníte tím i podchlazení a následnému onemocnění.
  3. Jestli se v zimě chystáte vykonávat fyzickou aktivitu venku, nezapomeňte se pořádně zahřát.
  4. Pokud na sobě pozorujete, že vám studená teplota nedělá dobře, použijte před odchodem z vyhřátého domova preventivně inhalátor.
  5. Dodržujte předepsanou léčbu a doporučení lékaře! Pokud své astma léčíte během celého roku, v zimě jeho symptomy nebudou tak silné.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram