Změny teplot nebo suchý vzduch. Na co si musejí dávat astmatici v zimě pozor?

Astma
26. 1. 2023

Dýchací cesty astmatiků dostávají v zimě pořádně zabrat. Potrápit je mohou nízké teploty, přechody z tepla do zimy nebo také smog a inverzní počasí. Jak přežít zimu s minimálními příznaky?

Nejnáročnějším obdobím pro astmatiky je léto. Vysoká koncentrace různých alergenů ve vzduchu totiž může být spouštěčem různých projevů astmatu. Zima však může být z hlediska zátěže pro plíce obdobně náročná. Dle odborníků totiž připadá nejvíce astmatických záchvatů, kromě srpna, na leden, a to hned z několika důvodů.

Plicím vadí samotný studený vzduch. Pokud se navíc stane, že se jedná o vzduch suchý, může se astma projevit v plné síle. Negativní dopad na astmatika má rozhodně také fyzická námaha venku. Lednové běhaní v rámci novoročních předsevzetí tak může způsobit plicím nepříjemný šok. Nežádoucí jsou i prudké změny teploty – zejména při přechodu z venkovního prostřední dovnitř, kde je tepleji.

Pro astmatiky je zimní období náročné také kvůli různým infekčním onemocněním, která jsou v tento roční čas typická. Kromě chřipky je ohrožuje třeba i běžné nachlazení. Po nakažení celý organismus včetně plic zeslábne a projevy astmatu se zpravidla zhorší.

Ke všemu se navíc může přidat smog a inverzní počasí, které spolu s dalšími faktory způsobuje charakteristický sípavý kašel. Ten se projevuje zejména v brzkých ranních hodinách společně se sípáním a nepříjemným lapáním po dechu. Pokud jste se v těchto příznacích našli, zkuste naše tipy na zvládání astmatu:

  1. Svůj inhalátor mějte vždy po ruce, kdyby se vám přitížilo.
  2. Sledujte pečlivě počasí. Pokud má být zima, řádně se oblečte. Nejen, že budete držet plíce v teple, ale zabráníte tím i podchlazení a následnému onemocnění.
  3. Jestli se v zimě chystáte vykonávat fyzickou aktivitu venku, nezapomeňte se pořádně zahřát.
  4. Pokud na sobě pozorujete, že vám studená teplota nedělá dobře, použijte před odchodem z vyhřátého domova preventivně inhalátor.
  5. Dodržujte předepsanou léčbu a doporučení lékaře! Pokud své astma léčíte během celého roku, v zimě jeho symptomy nebudou tak silné.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram