Sport a astma nejsou nesmiřitelní soupeři. Na co si dát pozor?

Astma
15. 5. 2023

Delší dny a zvyšující se teploty lákají mnohé z nás k častější pohybové aktivitě. Pokud jste správně zaléčený astmatik, můžete sportovat prakticky bez omezení. Je však třeba být obezřetný a více vnímat signály, které k vám vysílá vaše tělo.

Sportu se nevyhýbejte

Pokud máte obavu, že byste danou fyzickou zátěž nezvládli, je na čase začít pracovat se svým strachem. Pravidelná pohybová aktivita je pro lidské zdraví naprosto klíčová, a to i pro pacienty s astmatem. Zvláště u dětí je důležité podporovat vztah ke sportu. „Jestliže dítěti zakážete sportovat, zhoršíte jeho plicní funkce, hrozí rozvoj obezity a další nežádoucí jevy, které mají negativní vliv na astma,“ říká MuDr. Milan Sova, Ph.D. Posílené tělo navíc dokáže nemoc lépe zvládat. Je ovšem důležité vše důkladně probrat s ošetřujícím lékařem, chodit na pravidelné kontroly a důsledně dodržovat doporučenou léčbu.

Nepodceňujte přípravu

Rozcvička je nedílnou součástí tréninku a pro astmatiky to platí dvojnásob. Správné protažení a postupné rozhýbávání předchází šoku, který by pro dýchací cesty mohl nastat, pokud by zátěž přišla příliš náhle. Všeobecně se doporučují dechová cvičení, protože průdušky postižené astmatem jsou nepředvídatelné. Na podněty zvenčí reagují velmi citlivě, a proto je potřeba je postupně navykat na zátěž i na prostředí, ve kterém se pohybujete. Velké teplotní rozdíly, střídání intenzity tréninku, vlhkost vzduchu, to vše jsou faktory, které je potřeba předem zohlednit. Nezbytné je mít po ruce úlevové léky a cca 15 minut před fyzickou zátěží preventivně inhalovat.

Správný výběr

Přemýšlíte, jaký sport je pro vás nejvhodnější? Chybu určitě neuděláte s plaváním, protože vlhký a teplý vzduch astmatikům vyhovuje. Naopak studený a suchý vzduch, který doprovází například lyžování, se příliš nedoporučuje. Outdoorové sporty jsou obecně rizikovější, kvůli prachu a pylům přítomným v ovzduší. Naopak halové sporty jako gymnastika, judo nebo sálová kopaná vás vystavují daleko menšímu nebezpečí. Tak, či onak platí, že dobře léčený astmatik může dělat jakýkoliv sport, pokud mu dlouhodobě nedělá větší potíže.

Neztrácejte motivaci

Řada našich úspěšných sportovců sbírá celosvětová ocenění, navzdory astmatu. Zářným příkladem mohou být tenistka Petra Kvitová, desetibojař Tomáš Dvořák, hokejista Jiří Šlégr nebo kanoista Vavřinec Hradilek.

Nenechte astma, aby vám sebralo šanci na plnohodnotný život.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram