Sport a astma nejsou nesmiřitelní soupeři. Na co si dát pozor?

Astma
15. 5. 2023

Delší dny a zvyšující se teploty lákají mnohé z nás k častější pohybové aktivitě. Pokud jste správně zaléčený astmatik, můžete sportovat prakticky bez omezení. Je však třeba být obezřetný a více vnímat signály, které k vám vysílá vaše tělo.

Sportu se nevyhýbejte

Pokud máte obavu, že byste danou fyzickou zátěž nezvládli, je na čase začít pracovat se svým strachem. Pravidelná pohybová aktivita je pro lidské zdraví naprosto klíčová, a to i pro pacienty s astmatem. Zvláště u dětí je důležité podporovat vztah ke sportu. „Jestliže dítěti zakážete sportovat, zhoršíte jeho plicní funkce, hrozí rozvoj obezity a další nežádoucí jevy, které mají negativní vliv na astma,“ říká MuDr. Milan Sova, Ph.D. Posílené tělo navíc dokáže nemoc lépe zvládat. Je ovšem důležité vše důkladně probrat s ošetřujícím lékařem, chodit na pravidelné kontroly a důsledně dodržovat doporučenou léčbu.

Nepodceňujte přípravu

Rozcvička je nedílnou součástí tréninku a pro astmatiky to platí dvojnásob. Správné protažení a postupné rozhýbávání předchází šoku, který by pro dýchací cesty mohl nastat, pokud by zátěž přišla příliš náhle. Všeobecně se doporučují dechová cvičení, protože průdušky postižené astmatem jsou nepředvídatelné. Na podněty zvenčí reagují velmi citlivě, a proto je potřeba je postupně navykat na zátěž i na prostředí, ve kterém se pohybujete. Velké teplotní rozdíly, střídání intenzity tréninku, vlhkost vzduchu, to vše jsou faktory, které je potřeba předem zohlednit. Nezbytné je mít po ruce úlevové léky a cca 15 minut před fyzickou zátěží preventivně inhalovat.

Správný výběr

Přemýšlíte, jaký sport je pro vás nejvhodnější? Chybu určitě neuděláte s plaváním, protože vlhký a teplý vzduch astmatikům vyhovuje. Naopak studený a suchý vzduch, který doprovází například lyžování, se příliš nedoporučuje. Outdoorové sporty jsou obecně rizikovější, kvůli prachu a pylům přítomným v ovzduší. Naopak halové sporty jako gymnastika, judo nebo sálová kopaná vás vystavují daleko menšímu nebezpečí. Tak, či onak platí, že dobře léčený astmatik může dělat jakýkoliv sport, pokud mu dlouhodobě nedělá větší potíže.

Neztrácejte motivaci

Řada našich úspěšných sportovců sbírá celosvětová ocenění, navzdory astmatu. Zářným příkladem mohou být tenistka Petra Kvitová, desetibojař Tomáš Dvořák, hokejista Jiří Šlégr nebo kanoista Vavřinec Hradilek.

Nenechte astma, aby vám sebralo šanci na plnohodnotný život.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram