Jak udržet astma pod kontrolou? Povídáme si s lékařem MUDr. Sovou

Astma
21. 11. 2022

Genetickým vlivům bohužel předcházet neumíme, ale co můžeme velmi dobře ovlivnit, je eliminace faktorů jako kouření, fyzická inaktivita, jednotlivé alergeny apod.“ říká doc. MUDr. Milan Sova, Ph. D. Přednosty Kliniky nemocí plicních a TBC, Fakultní nemocnice Brno, jsme se zeptali na to, jak vyzrát na astma.

Jak vlastně astma vzniká? Trpí astmatem pacienti již od narození nebo je možné, že se v určitém věku onemocnění rozvine samo od sebe?

Aby astma u pacienta vůbec vzniklo, musí být splněna celá řada podmínek. Jelikož se jedná o multifaktoriální onemocnění, musíme počítat s expozicí vnějších činitelů jako jsou třeba pyl, roztoči nebo životní prostředí. Zásadní vliv na vznik astmatu má také genetika. Astmatické vlohy si s sebou pacient nese celý život, ale to však neznamená, že se u něj astma musí rozvinout.

Jakou roli u astmatu hraje prevence?

Je vhodné eliminovat nebezpečné faktory, které výrazně přispívají ke vzniku astmatu. Jedná se zejména o kontakt s jednotlivými alergeny, fyzická inaktivita nebo třeba kouření. To vadí jak v aktivní, tak i v pasivní formě. Jedná se o velký problém hlavně v rodinách, kde dospělí kouří ve společné domácnosti s dětmi. Cigaretový kouř totiž obsahuje nesmírně vysoké množství chemikálií, které poškozují dýchací cesty a jejich efekt je nejnebezpečnější u organismu, který se dosud vyvíjí.

Zmínil jste pohybovou aktivitu. Může například dítě astmatik normálně sportovat?

Dětským astmatikům sport jednoznačně doporučujeme. Celá řada vrcholových sportovců trpí astmatem a pokud mají vše pod kontrolou, tato nemoc nijak neovlivňuje výkonnost sportovců. Pokud dítěti zakážeme sportovat, zhoršíme jeho plicní funkce, hrozí rozvoj obezity a další negativní jevy, které mají negativní vliv na astma.

Je nutné přijmout v domácnosti určitá opatření, pokud v ní dlouhodobě žije astmatik?

Záleží na jednotlivých případech. Všeobecně se doporučuje dbát na pořádek. Nečistoty a prach totiž astmatiky většinou dráždí. Od věci ani není vyzkoušet více druhů lůžkovin. Ty z umělých vláken mohou některé pacienty dráždit a tím zhoršovat příznaky astmatu, na druhou stranu lze pokrývky z mikrovláken prát v pračce a tím odstranit roztoče, kteří jsou jedním z nejsilnějších alergenů. Dále je všeobecně doporučováno používat hypoalergenní materiály.

Jsou nějaké potraviny, které je vhodné konzumovat při boji s astmatem?

Všeobecně je doporučován zdravý životní styl, dostatek ovoce, zeleniny a vitaminu C. Aktuálně se také mluví o vitaminu D, kterého je v naší populaci nedostatek. Probíhají studie, které nám dále ukáží, jak přesně jednotlivé vitamíny a prvky na astmaticky působí.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram