Jak udržet astma pod kontrolou? Povídáme si s lékařem MUDr. Sovou

Astma
21. 11. 2022

Genetickým vlivům bohužel předcházet neumíme, ale co můžeme velmi dobře ovlivnit, je eliminace faktorů jako kouření, fyzická inaktivita, jednotlivé alergeny apod.“ říká doc. MUDr. Milan Sova, Ph. D. Přednosty Kliniky nemocí plicních a TBC, Fakultní nemocnice Brno, jsme se zeptali na to, jak vyzrát na astma.

Jak vlastně astma vzniká? Trpí astmatem pacienti již od narození nebo je možné, že se v určitém věku onemocnění rozvine samo od sebe?

Aby astma u pacienta vůbec vzniklo, musí být splněna celá řada podmínek. Jelikož se jedná o multifaktoriální onemocnění, musíme počítat s expozicí vnějších činitelů jako jsou třeba pyl, roztoči nebo životní prostředí. Zásadní vliv na vznik astmatu má také genetika. Astmatické vlohy si s sebou pacient nese celý život, ale to však neznamená, že se u něj astma musí rozvinout.

Jakou roli u astmatu hraje prevence?

Je vhodné eliminovat nebezpečné faktory, které výrazně přispívají ke vzniku astmatu. Jedná se zejména o kontakt s jednotlivými alergeny, fyzická inaktivita nebo třeba kouření. To vadí jak v aktivní, tak i v pasivní formě. Jedná se o velký problém hlavně v rodinách, kde dospělí kouří ve společné domácnosti s dětmi. Cigaretový kouř totiž obsahuje nesmírně vysoké množství chemikálií, které poškozují dýchací cesty a jejich efekt je nejnebezpečnější u organismu, který se dosud vyvíjí.

Zmínil jste pohybovou aktivitu. Může například dítě astmatik normálně sportovat?

Dětským astmatikům sport jednoznačně doporučujeme. Celá řada vrcholových sportovců trpí astmatem a pokud mají vše pod kontrolou, tato nemoc nijak neovlivňuje výkonnost sportovců. Pokud dítěti zakážeme sportovat, zhoršíme jeho plicní funkce, hrozí rozvoj obezity a další negativní jevy, které mají negativní vliv na astma.

Je nutné přijmout v domácnosti určitá opatření, pokud v ní dlouhodobě žije astmatik?

Záleží na jednotlivých případech. Všeobecně se doporučuje dbát na pořádek. Nečistoty a prach totiž astmatiky většinou dráždí. Od věci ani není vyzkoušet více druhů lůžkovin. Ty z umělých vláken mohou některé pacienty dráždit a tím zhoršovat příznaky astmatu, na druhou stranu lze pokrývky z mikrovláken prát v pračce a tím odstranit roztoče, kteří jsou jedním z nejsilnějších alergenů. Dále je všeobecně doporučováno používat hypoalergenní materiály.

Jsou nějaké potraviny, které je vhodné konzumovat při boji s astmatem?

Všeobecně je doporučován zdravý životní styl, dostatek ovoce, zeleniny a vitaminu C. Aktuálně se také mluví o vitaminu D, kterého je v naší populaci nedostatek. Probíhají studie, které nám dále ukáží, jak přesně jednotlivé vitamíny a prvky na astmaticky působí.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
Jiné
Průvodce atopickým ekzémem

… vaše virtuální „kápezetka“ nejen pro rok 2024 Vstupte do roku 2024 s jistotou, že váš každodenní život s atopickým ekzémem může být mnohem pohodlnější. Přinášíme vám několik základních rad, bez kterých se jako atopik nejen v tomto roce neobejdete. Jak na každodenní péči, vhodné stravování nebo výběr oblečení? Začněte nový rok s plánem pro optimální péči o svou […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram