Astmatici, pozor na skryté letní nástrahy!

Astma
19. 6. 2022

Slunečné počasí, prázdniny a dovolená. Ačkoliv se může zdát, že letní idylka nemá chybu, pro všechny to bohužel neplatí. I v létě totiž astmatiky ohrožují některé vnější vlivy, před kterými by měli být na pozoru. Jaké to jsou?

Po chladnějším jarním období to venku konečně vypadá, že k nám dorazilo léto. Teploty pomalu, ale jistě šplhají do třetí desítky Celsiovy stupnice a lidský organismus tak má potřebu ochladit se. Pokud ale jako astmatik přejdete z vyhřáté ulice do silně klimatizované budovy, svému tělu spíš uškodíte. Náhlé výkyvy teplot nejsou pro naše tělo přirozené. Mohou totiž způsobit nebakteriální zánět v dýchacích cestách. Ten by však většina z nás nepocítila. Plíce astmatiků či alergiků jsou ale zánětem postihnuty samy o sobě. Suchý a studený vzduch z klimatizace může způsobit silnou dušnost nebo také astmatický záchvat. Jestli se v létě chcete ochladit, zvolte spíše postupné snížení teploty. Pokuste se také vyhnout obchodním centrům, která jsou během letních období překlimatizovaná.

Kromě teplotních výkyvů astmatikům neprospívá ani vítr nebo déšť. Vodní přeháňky totiž zvyšují obsah plísní ve vzduchu. To může mít za následek dušnost nebo obtíže při dýchání. Vítr zase může rozfoukat prachové a pylové částečky, které vyvolají alergickou reakci.

Pozor byste měli dávat také na bouřky. Prostřednictvím elektrických výbojů blesku totiž vzniká ozón. Ten může způsobovat rizikovým skupinám, mezi které rozhodně astmatici patří, zdravotní problémy. Při zvýšené koncentraci může vyvolat dušnost či záchvaty kašle. Během bouřky i bezprostředně po ní tak raději zůstaňte doma.

Při boji s astmatem pomůže znalost nadcházejícího počasí. Naučte se tak jeho předpověď sledovat. Budete mít kontrolu nad plánováním svých aktivit a nepříjemné projevy nemoci úspěšně potlačíte.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram