Astmatici, pozor na skryté letní nástrahy!

Astma
19. 6. 2022

Slunečné počasí, prázdniny a dovolená. Ačkoliv se může zdát, že letní idylka nemá chybu, pro všechny to bohužel neplatí. I v létě totiž astmatiky ohrožují některé vnější vlivy, před kterými by měli být na pozoru. Jaké to jsou?

Po chladnějším jarním období to venku konečně vypadá, že k nám dorazilo léto. Teploty pomalu, ale jistě šplhají do třetí desítky Celsiovy stupnice a lidský organismus tak má potřebu ochladit se. Pokud ale jako astmatik přejdete z vyhřáté ulice do silně klimatizované budovy, svému tělu spíš uškodíte. Náhlé výkyvy teplot nejsou pro naše tělo přirozené. Mohou totiž způsobit nebakteriální zánět v dýchacích cestách. Ten by však většina z nás nepocítila. Plíce astmatiků či alergiků jsou ale zánětem postihnuty samy o sobě. Suchý a studený vzduch z klimatizace může způsobit silnou dušnost nebo také astmatický záchvat. Jestli se v létě chcete ochladit, zvolte spíše postupné snížení teploty. Pokuste se také vyhnout obchodním centrům, která jsou během letních období překlimatizovaná.

Kromě teplotních výkyvů astmatikům neprospívá ani vítr nebo déšť. Vodní přeháňky totiž zvyšují obsah plísní ve vzduchu. To může mít za následek dušnost nebo obtíže při dýchání. Vítr zase může rozfoukat prachové a pylové částečky, které vyvolají alergickou reakci.

Pozor byste měli dávat také na bouřky. Prostřednictvím elektrických výbojů blesku totiž vzniká ozón. Ten může způsobovat rizikovým skupinám, mezi které rozhodně astmatici patří, zdravotní problémy. Při zvýšené koncentraci může vyvolat dušnost či záchvaty kašle. Během bouřky i bezprostředně po ní tak raději zůstaňte doma.

Při boji s astmatem pomůže znalost nadcházejícího počasí. Naučte se tak jeho předpověď sledovat. Budete mít kontrolu nad plánováním svých aktivit a nepříjemné projevy nemoci úspěšně potlačíte.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Změny teplot nebo suchý vzduch. Na co si musejí dávat astmatici v zimě pozor?

Dýchací cesty astmatiků dostávají v zimě pořádně zabrat. Potrápit je mohou nízké teploty, přechody z tepla do zimy nebo také smog a inverzní počasí. Jak přežít zimu s minimálními příznaky? Nejnáročnějším obdobím pro astmatiky je léto. Vysoká koncentrace různých alergenů ve vzduchu totiž může být spouštěčem různých projevů astmatu. Zima však může být z hlediska zátěže pro plíce obdobně […]

> číst více
Ekzém
Lednový detox pro atopiky: Jak dostat kůži zpátky do formy

K Vánocům patří kromě dárků a stromečku také cukroví a dobré jídlo. Sváteční hodování se ale může negativně projevit na atopické pokožce. Jak správně zahájit novoroční očistu? „Ačkoli to tak běžně nevnímáme, cukr, především pak čokoláda, představují pro atopiky agresivní potraviny. Mohou snadno podráždit pokožku a vyvolat nepříjemnou reakci v podobě zarudnutí a svědění,“ říká zdravotní sestra a […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram