Astmatici, pozor na skryté letní nástrahy!

Astma
19. 6. 2022

Slunečné počasí, prázdniny a dovolená. Ačkoliv se může zdát, že letní idylka nemá chybu, pro všechny to bohužel neplatí. I v létě totiž astmatiky ohrožují některé vnější vlivy, před kterými by měli být na pozoru. Jaké to jsou?

Po chladnějším jarním období to venku konečně vypadá, že k nám dorazilo léto. Teploty pomalu, ale jistě šplhají do třetí desítky Celsiovy stupnice a lidský organismus tak má potřebu ochladit se. Pokud ale jako astmatik přejdete z vyhřáté ulice do silně klimatizované budovy, svému tělu spíš uškodíte. Náhlé výkyvy teplot nejsou pro naše tělo přirozené. Mohou totiž způsobit nebakteriální zánět v dýchacích cestách. Ten by však většina z nás nepocítila. Plíce astmatiků či alergiků jsou ale zánětem postihnuty samy o sobě. Suchý a studený vzduch z klimatizace může způsobit silnou dušnost nebo také astmatický záchvat. Jestli se v létě chcete ochladit, zvolte spíše postupné snížení teploty. Pokuste se také vyhnout obchodním centrům, která jsou během letních období překlimatizovaná.

Kromě teplotních výkyvů astmatikům neprospívá ani vítr nebo déšť. Vodní přeháňky totiž zvyšují obsah plísní ve vzduchu. To může mít za následek dušnost nebo obtíže při dýchání. Vítr zase může rozfoukat prachové a pylové částečky, které vyvolají alergickou reakci.

Pozor byste měli dávat také na bouřky. Prostřednictvím elektrických výbojů blesku totiž vzniká ozón. Ten může způsobovat rizikovým skupinám, mezi které rozhodně astmatici patří, zdravotní problémy. Při zvýšené koncentraci může vyvolat dušnost či záchvaty kašle. Během bouřky i bezprostředně po ní tak raději zůstaňte doma.

Při boji s astmatem pomůže znalost nadcházejícího počasí. Naučte se tak jeho předpověď sledovat. Budete mít kontrolu nad plánováním svých aktivit a nepříjemné projevy nemoci úspěšně potlačíte.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
Jiné
Průvodce atopickým ekzémem

… vaše virtuální „kápezetka“ nejen pro rok 2024 Vstupte do roku 2024 s jistotou, že váš každodenní život s atopickým ekzémem může být mnohem pohodlnější. Přinášíme vám několik základních rad, bez kterých se jako atopik nejen v tomto roce neobejdete. Jak na každodenní péči, vhodné stravování nebo výběr oblečení? Začněte nový rok s plánem pro optimální péči o svou […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram