Nosní polypy jako doprovod atopie. Proč je nepodceňovat radí otorinolaryngolog MUDr. Michal Riant z Fakultní nemocnice Plzeň

Alergická rýma
22. 8. 2023

Ucpaný nos, časté záněty dutin a ztráta čichu jsou typické příznaky pro nosní polypózu. Onemocnění, které ovlivňuje kvalitu spánku a může zhoršovat průduškové astma. Lékaře MUDr. Michala Rianta se ptáme, co přesně si pod termínem „nosní polyp“ můžeme představit?

Jako nosní polyp označujeme nezhoubné výrůstky sliznic nosní dutiny a vedlejších dutin nosních. Obvykle se jedná o měkké, kapkovité útvary, nicméně variabilita vzhledu nosních polypů je široká. Mohou se vyskytovat ojediněle i mnohočetně. Jednostranně či v obou nosních dutinách.

Víme, jak polypy vznikají a proč?

Příčiny vzniku nosních polypů nejsou dosud zcela objasněny. Z již známých příčin se jedná u polypů lokalizovaných (jednostranných) například o reakci na opakované záněty. Vážnější diagnózu mají pacienti s takzvaným chronickým zánětem vedlejších dutin nosních, kdy jde o difuzní, oboustrannou nosní polypózu. Příčinou těchto obtíží je zánět imunoalergický, který se zároveň uplatňuje například při vzniku atopické dermatitidy, bronchiálního astmatu či eozinofilní ezofagitidy. V poslední době se rovněž uvažuje o autoimunitních reakcích organismu, což bude jistě předmětem dalšího výzkumu.

Mají atopici větší předpoklady pro vznik nosních polypů?

Právě z důvodu společné cesty vzniku onemocnění jsou tyto jednotky velmi úzce spjaty. A právě díky těmto poznatkům lze pacienty s těžkými formami jak atopické dermatitidy a astmatu, tak chronické rinosinusitidy s nosními polypy, léčit elegantně pomocí společné cílené terapie.

Jakých příznaků by si měli všímat?

Z počátku nemusí mít pacient obtíže žádné nebo minimální, které neovlivňují kvalitu jeho života. Poté začne typicky pozorovat zhoršenou nosní průchodnost s postupnou ztrátou čichu, sekreci z nosu, později bolesti hlavy, následované opakovanými záněty vedlejších dutin nosních. Při objemnější nosní polypóze začne často pacienty a jejich partnery obtěžovat i zhoršující se chrápání, které může vyústit až v syndrom spánkové apnoe.

Kdy a k jakému specialistovi je potřeba zajít na prohlídku a jak vyšetření probíhá?

K vyšetření nosní dutiny (konkrétně k vyloučení nosní polypózy) by se pacient měl dostavit, když po dobu několika týdnů trvají obtíže, které jsou zmíněny výše. Zde zdůrazňuji, že jednostranná nosní neprůchodnost by měla být vyšetřena neodkladně. Hlavně z důvodu vyloučení případné malignity, která je právě charakteristická jednostrannými obtížemi. Pravděpodobnost přítomnosti nosní polypózy je vyšší u pacientů komorbidním astmatem či atopií. Ti by rozhodně neměli návštěvu ordinace odkládat. Správnou cestou je ambulance otorinolaryngologa. Lékař se vyptá na obtíže pacienta a provede vyšetření nosní dutiny. V dnešní době je standardem vyšetření endoskopické, tedy za pomocí nosní optiky s prohlédnutím obou nosních dutin a nosohltanu. Pro zjištění přesného rozsahu polypů využíváme zobrazovacích metod, přičemž preferujeme CT vyšetření.

Jsou typy alergií, které zvyšují riziko vzniku nosních polypů? Které?

Obecně se jedná o alergie, postihující primárně nosní sliznice, kde působí lokální alergický zánět. Nejběžnější je pylová alergie (dříve označovaná jako senná rýma). Jedná se hlavně o vzdušné alergeny, k nimž patří hlavně pyly, spory plísní, roztoči a různé složky živočišných a rostlinných organismů.

Mohou být nosní polypy příznakem závažnějšího onemocnění?

Ano, jedná se především o takzvaná systémová onemocnění. Typicky nosní polypy u dětí a dospívajících mohou být projevem cystické fibrózy, kdy je včasná diagnóza nezbytná pro další vývoj a léčbu základního onemocnění. Dále do této skupiny chorob patří například velmi vzácné autoimunitní onemocnění známe jako syndrom Churga–Straussové.

Ovlivňují nosní polypy chrápání či spánkovou apnoe?

Nosní polypóza skutečně může zhoršovat chrápání. Což je jistě obtěžující stav, nicméně neovlivňuje zdravotní stav pacienta. Problém nastává ve fázi objemných nosní polypů dosahujících od stropu nosní dutiny až na spodinu, kdy dochází k obstrukci dolních nosních průduchů. V tomto případě pacient obvykle trpí obstrukčním syndromem spánkové apnoe. Tento stav by již měl být lékařsky řešen.

Jaký je obecně doporučovaný léčebný postup?

Léčba nosní polypózy by měla probíhat dle obecně platných doporučených postupů. Kauzální (příčinná) léčba nosních polypů neexistuje. Začínáme s aplikací kortikoidního spreje do nosní dutiny se současnými proplachy solnými roztoky. Dále je možné podat krátkodobě kortikosteroidy ve formě tablet. Při zhoršení obtíží je pacient odeslán na vyšší pracoviště, kde je zvažována léčba chirurgická cestou FESS, po které opět navazujeme s aplikací lokálních nosních kortikosteroidů.  Máme možnost i takzvané cílené biologické léčby, která spočívá v podkožní aplikaci léčivé látky v opakovaných cyklech. V České republice ale tato léčba zatím není hrazena ze zdravotního pojištění, a proto je dostupná pouze u zlomku pacientů s nejtěžšími formami chronické rinosinusitidy, splňujících přísná kritéria.

Vyřeší nosní polypy operace? Nevrátí se zpět?

Jedná-li se například o jeden nebo několik málo polypů jednostranně, kde je příčinou pouze místní zánět, je pravděpodobné, že jediná operace obtíže odstraní. U oboustranných, mnohočetných polypů, kdy se jedná o onemocnění systémové nekontrolované alergické reakce, řešíme operací pouze symptomy, nikoliv příčinu vzniku. Proto hlavně pro pacienty v mladším věku nemusí být první operace tou poslední a opravdu se polypy mohou objevit znovu.

Je operace nosních polypů hrazena pojišťovnou?

Ano, operace v celkové anestezii je hrazeno zdravotní pojišťovnou, bez omezení počtu. Ovšem každý zkušený otorinolaryngolog se vždy snaží minimalizovat počet takových operací. S přibývajícími operacemi narůstá riziko operačních i pooperačních komplikací.

Má tato nemoc nějaká rizika, pokud se neléčí?

Je to onemocnění benigní (nezhoubné). Rizika obecně plynou hlavně z obstrukce nosní dutiny a vývodů vedlejších dutin nosních – jedná se o opakované záněty vedlejších dutin nosních a jejich komplikace, obstrukční syndrom spánkové apnoe, zhoršení kontroly astmatu.

Jsou v případě nosních polypů možné způsoby prevence? Co pro sebe můžeme udělat my sami?

Žádná zaručená prevence vzniku polypů neexistuje. U pacientů léčených s astmatem je nutné užívání předepsaných léků a dodržování léčebného plánu. Totéž platí pro kontrolu alergie. V tomto případě je samozřejmě vhodné vyhýbat se dráždivým látkám – alergenům. Správnou hygienou je možné rovněž snížit počet infekcí horních cest dýchacích. Abych ale nebyl na konec rozhovoru pesimistou, i když již nosní polypy vzniknou, nemusíte být smutní, současná medicína dokáže toto onemocnění velmi dobře kontrolovat.

_____________________________________________________________________________

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Alergická rýma
Bilance nosní polypózy je neúprosná

Nepřetržitá rýma, ztráta čichu a věčně ucpaný nos, to vše jsou komplikace, které zásadně zasahují do života pacientů. „Chronická rinosinusitida s nosními polypy totiž není klasická rýma. Nezbavíte se jí za týden,“ říká MUDr. Jakub Fuksa, otorinolaryngolog z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 24. dubna si připomínáme Světový den chronické rinosinusitidy s nosními polypy. Co tuto chorobu charakterizuje? Zjednodušeně […]

> číst více
Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram