Alergie a ekzém jsou blízcí příbuzní

Alergická rýma
18. 6. 2022

S pylovou alergií se potýká mnoho Čechů. Při reakci kůže na určité faktory prostředí, jako jsou například právě pyly, teplo a další, může na těle vzplanout ekzém a objeví se známé svědivé červené skvrny. Riziko vzniku pylové alergie může zvýšit i již existující atopie u člověka.

Je to vždy individuální. Například pyl může být spouštěčem ekzému vašeho dítěte, ale ne jeho kamaráda a naopak. Přesto platí, že u dětí s atopickým ekzémem je riziko vzniku alergie na pyl vyšší. Když se alergie vyvine, projeví se v nose, očích nebo dýchacích cestách, přičemž se objeví:

  • alergické astma
  • alergické rinokonjunktivitidy ("senné rýmy").

Astma, atopický ekzém a senná rýma jsou různé projevy stejného onemocnění: atopie. U některých lidí s atopií se vyskytují všechny tři najednou, a to buď střídavě, nebo současně. Jiní mají v průběhu života například jen jednu nemoc. Pokud se nejprve objeví ekzém, často následuje astma a poté rýma. Tento jev je znám jako tzv. atopický pochod.

Zcela se vyhnout alergenům samozřejmě nejde. Přesto je důležité jejich přítomnost ve vaší bezprostřední blízkosti omezit.

Jak zvládat alergie v období vysoké koncentrace pylů v ovzduší?

  • Vyvětrejte místnosti brzy ráno, kdy je ve vzduchu méně pylu.
  • Vyhýbejte se procházkám za suchého, slunečného a větrného počasí v oblastech, kde je pravděpodobný vysoký výskyt pylu.
  • Nejezděte autem se staženými okny.
  • Po příchodu domů se převlékněte a umyjte si vlasy.
  • Nevycházejte ven s mokrými vlasy a nenoste oblečení, které se sušilo venku.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
Astma
Riziko přechodu alergie v astma lze snížit správnou léčbou a dodržováním režimových opatření

Výskyt astmatu v populaci i přes pokroky v léčbě stoupá. Při vzniku onemocnění totiž hraje roli kombinace hned několika faktorů, mezi které patří například alergie, znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, kouření nebo genetické predispozice. Astma sice nedokážeme zcela vyléčit, díky moderní inhalační léčbě lze ale ve většině případů minimalizovat potíže a zabránit trvalým změnám v průduškách. O problematice hovoříme […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram