Alergie a ekzém jsou blízcí příbuzní

Alergická rýma
18. 6. 2022

S pylovou alergií se potýká mnoho Čechů. Při reakci kůže na určité faktory prostředí, jako jsou například právě pyly, teplo a další, může na těle vzplanout ekzém a objeví se známé svědivé červené skvrny. Riziko vzniku pylové alergie může zvýšit i již existující atopie u člověka.

Je to vždy individuální. Například pyl může být spouštěčem ekzému vašeho dítěte, ale ne jeho kamaráda a naopak. Přesto platí, že u dětí s atopickým ekzémem je riziko vzniku alergie na pyl vyšší. Když se alergie vyvine, projeví se v nose, očích nebo dýchacích cestách, přičemž se objeví:

  • alergické astma
  • alergické rinokonjunktivitidy ("senné rýmy").

Astma, atopický ekzém a senná rýma jsou různé projevy stejného onemocnění: atopie. U některých lidí s atopií se vyskytují všechny tři najednou, a to buď střídavě, nebo současně. Jiní mají v průběhu života například jen jednu nemoc. Pokud se nejprve objeví ekzém, často následuje astma a poté rýma. Tento jev je znám jako tzv. atopický pochod.

Zcela se vyhnout alergenům samozřejmě nejde. Přesto je důležité jejich přítomnost ve vaší bezprostřední blízkosti omezit.

Jak zvládat alergie v období vysoké koncentrace pylů v ovzduší?

  • Vyvětrejte místnosti brzy ráno, kdy je ve vzduchu méně pylu.
  • Vyhýbejte se procházkám za suchého, slunečného a větrného počasí v oblastech, kde je pravděpodobný vysoký výskyt pylu.
  • Nejezděte autem se staženými okny.
  • Po příchodu domů se převlékněte a umyjte si vlasy.
  • Nevycházejte ven s mokrými vlasy a nenoste oblečení, které se sušilo venku.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Léčba kortikosteroidy by měla být co nejintenzivnější a nejkratší, tvrdí MUDr. Martin Novák z Fakultní nemocnice Plzeň

K léčbě atopické dermatitidy je možné přistupovat mnoha způsoby. V každém případě je nezbytná důvěra ve zvolenou léčebnou metodu. Pomoci může důkladné promazávání, kortikosteroidy nebo třeba atopický deníček. Jak? Odpovídá MUDr. Martin Novák z ambulance pro dermatologickou alergologii a profesionální dermatózy Dermatovenerologické kliniky FN Plzeň. Jaká jsou nejlepší léčebná opatření pro zmírnění svědění a podráždění kůže s atopickou dermatitidou? […]

> číst více
Ekzém
Atopický ekzém ovlivňuje chod celé rodiny

Chronická onemocnění výrazně ovlivňují každodenní život řady lidí. Jinak tomu není ani u atopického ekzému. Nejčastěji postihuje děti, ale objevuje se i u dospělých. Jak vzniká a jak proti němu bojovat? Odpovídá MuDr. Marie Jandová, Ph.D. z kliniky nemocí kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Hradec Králové. Jaké jsou příčiny jeho vzniku? Atopický ekzém postihuje 10–25 […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram