Alergie a ekzém jsou blízcí příbuzní

Alergická rýma
18. 6. 2022

S pylovou alergií se potýká mnoho Čechů. Při reakci kůže na určité faktory prostředí, jako jsou například právě pyly, teplo a další, může na těle vzplanout ekzém a objeví se známé svědivé červené skvrny. Riziko vzniku pylové alergie může zvýšit i již existující atopie u člověka.

Je to vždy individuální. Například pyl může být spouštěčem ekzému vašeho dítěte, ale ne jeho kamaráda a naopak. Přesto platí, že u dětí s atopickým ekzémem je riziko vzniku alergie na pyl vyšší. Když se alergie vyvine, projeví se v nose, očích nebo dýchacích cestách, přičemž se objeví:

  • alergické astma
  • alergické rinokonjunktivitidy ("senné rýmy").

Astma, atopický ekzém a senná rýma jsou různé projevy stejného onemocnění: atopie. U některých lidí s atopií se vyskytují všechny tři najednou, a to buď střídavě, nebo současně. Jiní mají v průběhu života například jen jednu nemoc. Pokud se nejprve objeví ekzém, často následuje astma a poté rýma. Tento jev je znám jako tzv. atopický pochod.

Zcela se vyhnout alergenům samozřejmě nejde. Přesto je důležité jejich přítomnost ve vaší bezprostřední blízkosti omezit.

Jak zvládat alergie v období vysoké koncentrace pylů v ovzduší?

  • Vyvětrejte místnosti brzy ráno, kdy je ve vzduchu méně pylu.
  • Vyhýbejte se procházkám za suchého, slunečného a větrného počasí v oblastech, kde je pravděpodobný vysoký výskyt pylu.
  • Nejezděte autem se staženými okny.
  • Po příchodu domů se převlékněte a umyjte si vlasy.
  • Nevycházejte ven s mokrými vlasy a nenoste oblečení, které se sušilo venku.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Změny teplot nebo suchý vzduch. Na co si musejí dávat astmatici v zimě pozor?

Dýchací cesty astmatiků dostávají v zimě pořádně zabrat. Potrápit je mohou nízké teploty, přechody z tepla do zimy nebo také smog a inverzní počasí. Jak přežít zimu s minimálními příznaky? Nejnáročnějším obdobím pro astmatiky je léto. Vysoká koncentrace různých alergenů ve vzduchu totiž může být spouštěčem různých projevů astmatu. Zima však může být z hlediska zátěže pro plíce obdobně […]

> číst více
Ekzém
Lednový detox pro atopiky: Jak dostat kůži zpátky do formy

K Vánocům patří kromě dárků a stromečku také cukroví a dobré jídlo. Sváteční hodování se ale může negativně projevit na atopické pokožce. Jak správně zahájit novoroční očistu? „Ačkoli to tak běžně nevnímáme, cukr, především pak čokoláda, představují pro atopiky agresivní potraviny. Mohou snadno podráždit pokožku a vyvolat nepříjemnou reakci v podobě zarudnutí a svědění,“ říká zdravotní sestra a […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram