Alergie a ekzém jsou blízcí příbuzní

Alergická rýma
18. 6. 2022

S pylovou alergií se potýká mnoho Čechů. Při reakci kůže na určité faktory prostředí, jako jsou například právě pyly, teplo a další, může na těle vzplanout ekzém a objeví se známé svědivé červené skvrny. Riziko vzniku pylové alergie může zvýšit i již existující atopie u člověka.

Je to vždy individuální. Například pyl může být spouštěčem ekzému vašeho dítěte, ale ne jeho kamaráda a naopak. Přesto platí, že u dětí s atopickým ekzémem je riziko vzniku alergie na pyl vyšší. Když se alergie vyvine, projeví se v nose, očích nebo dýchacích cestách, přičemž se objeví:

  • alergické astma
  • alergické rinokonjunktivitidy ("senné rýmy").

Astma, atopický ekzém a senná rýma jsou různé projevy stejného onemocnění: atopie. U některých lidí s atopií se vyskytují všechny tři najednou, a to buď střídavě, nebo současně. Jiní mají v průběhu života například jen jednu nemoc. Pokud se nejprve objeví ekzém, často následuje astma a poté rýma. Tento jev je znám jako tzv. atopický pochod.

Zcela se vyhnout alergenům samozřejmě nejde. Přesto je důležité jejich přítomnost ve vaší bezprostřední blízkosti omezit.

Jak zvládat alergie v období vysoké koncentrace pylů v ovzduší?

  • Vyvětrejte místnosti brzy ráno, kdy je ve vzduchu méně pylu.
  • Vyhýbejte se procházkám za suchého, slunečného a větrného počasí v oblastech, kde je pravděpodobný vysoký výskyt pylu.
  • Nejezděte autem se staženými okny.
  • Po příchodu domů se převlékněte a umyjte si vlasy.
  • Nevycházejte ven s mokrými vlasy a nenoste oblečení, které se sušilo venku.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Světový den atopického ezkému

Ke 14. září připadá Světový den atopického ekzému, jehož cílem je zvýšit povědomí o výzvách, kterým pacienti kvůli mnohostranné povaze onemocnění čelí. Josef Pohůnek, prezident Spolku psoriatiků a atopických ekzematiků, pro vás k této příležitosti připravil následující článek. Atopický ekzém je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění na světě a zároveň jedním z nejhůře rozpoznaných. Atopický […]

> číst více
Ekzém
Průzkum: Trápí vás atopický ekzém? Svěřte se!

Atopická dermatitida představuje pro mnohé pacienty nepříjemný problém. Kolik peněz jste utratili za léčbu ekzému? Ovlivňuje onemocnění váš osobní život? Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků vytvořil společně s firmou VALUE OUTCOMES průzkum, který jako vůbec první kompletně zmapuje dopady atopického ekzému na život pacientů. Výsledky budou zpracovány do studie, která pomůže lékařům a odborným společnostem porozumět, […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram