Jak vybavit pokoj pro děti s atopií?

Ekzém
22. 3. 2023

Rodiče dobře ví, že děti s ekzémem jsou často náchylné také k alergiím a astmatu. Jedním z nejběžnějších alergenů, se kterým se mohou setkat v prostředí domova, jsou roztoči. Daří se jim v kobercích, plyšových hračkách, ale především v lůžkovinách, kde nachází ideální vlhkost a teplotu.  Jak upravit pokoj atopika, aby mu ulehčil boj s nepříjemným onemocněním? Přinášíme několik rad.

Čisté povlečení pro klidný spánek

Největší nebezpečí pro malé atopiky číhá v posteli. Ložní prádlo perte často a na 60 stupňů. Pomáhá také časté větrání lůžkovin na čistém vzduchu. Polštáře a pokrývky je vhodné prát minimálně jednou za měsíc. Existují také protiroztočové (bariérové) povlaky, které atopika chrání před pronikáním alergenů z lůžka. Navlékají se na matrace, polštáře a přikrývky.

K dětské posteli často neodmyslitelně patří i plyšové hračky. Tuto radost svým dětem ubírat nemusíte, ale myslete na základní pravidla. Praní alespoň jednou měsíčně. Existují dokonce i speciální plyšáci s úpravou proti roztočům.

Vyhněte se kobercům a omezte lapače prachu

Hračky, knihy nebo oblečení uchovávejte v uzavřených vitrínách, šatních skříních a úložných boxech. Pomůže vám to udržovat pořádek v dětském pokoji a omezí šíření prachu. K otření povrchů použijte navlhčené hadříky, protože suché hadříky mohou rozvířit prachové částice do vzduchu. Závěsy, záclony a podobné doplňky z textilu se pokuste omezit v co nejvyšší míře. Ty, co v dětském pokoji ponecháte, pravidelně perte.

V pokoji pro atopiky se doporučuje zvolit jednoduše omyvatelná podlahová krytina. K rutině by mělo patřit i pravidelné luxování, a to nejlépe vysavačem s vysoce účinným vzduchovým filtrem pevných částic (zkráceně HEPA filtr).

Kontrolujte teplotu a vlhkost vzduchu

Roztočům se daří při určitých teplotách a vlhkosti vzduchu. Pořiďte si tak do pokoje zařízení, které tyto údaje sleduje. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 70 %.

V pokoji pak udržujte ideálně teplotu kolem 20 stupňů, ale to už je individuální. Hlavní je, aby se dítě cítilo doma komfortně.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Krásná a zdravá zároveň

Péče o atopickou pokožku není jednoduchá disciplína. Všichni, kteří se s ekzémem někdy setkali, o tom ví své. Už jen vybrat vhodné emoliencium, které bude kůže snášet, je běh na dlouhou trať. Jak ale postupovat, když chceme podtrhnout své přednosti nebo jen zamaskovat případné nedostatky? Přinášíme vám užitečné tipy, jak se líčit bez zbytečných obav o své […]

> číst více
Astma
Studené počasí a astma: Jak chránit své průdušky v zimě?

Zimní měsíce přinášejí astmatikům starosti. Studený vzduch a nízké teploty totiž mohou způsobit zúžení průdušek. To obvykle vede k obtížím s dýcháním a zvýšenému riziku astmatických záchvatů. Jak nejlépe ochránit své plíce v období, kdy bychom nejraději zůstali celý den v teple u krbu? Vliv studeného vzduchu na astma je značný a může způsobit komplikace všem astmatikům. Chladný vzduch […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram