Jak vybavit pokoj pro děti s atopií?

Ekzém
22. 3. 2023

Rodiče dobře ví, že děti s ekzémem jsou často náchylné také k alergiím a astmatu. Jedním z nejběžnějších alergenů, se kterým se mohou setkat v prostředí domova, jsou roztoči. Daří se jim v kobercích, plyšových hračkách, ale především v lůžkovinách, kde nachází ideální vlhkost a teplotu.  Jak upravit pokoj atopika, aby mu ulehčil boj s nepříjemným onemocněním? Přinášíme několik rad.

Čisté povlečení pro klidný spánek

Největší nebezpečí pro malé atopiky číhá v posteli. Ložní prádlo perte často a na 60 stupňů. Pomáhá také časté větrání lůžkovin na čistém vzduchu. Polštáře a pokrývky je vhodné prát minimálně jednou za měsíc. Existují také protiroztočové (bariérové) povlaky, které atopika chrání před pronikáním alergenů z lůžka. Navlékají se na matrace, polštáře a přikrývky.

K dětské posteli často neodmyslitelně patří i plyšové hračky. Tuto radost svým dětem ubírat nemusíte, ale myslete na základní pravidla. Praní alespoň jednou měsíčně. Existují dokonce i speciální plyšáci s úpravou proti roztočům.

Vyhněte se kobercům a omezte lapače prachu

Hračky, knihy nebo oblečení uchovávejte v uzavřených vitrínách, šatních skříních a úložných boxech. Pomůže vám to udržovat pořádek v dětském pokoji a omezí šíření prachu. K otření povrchů použijte navlhčené hadříky, protože suché hadříky mohou rozvířit prachové částice do vzduchu. Závěsy, záclony a podobné doplňky z textilu se pokuste omezit v co nejvyšší míře. Ty, co v dětském pokoji ponecháte, pravidelně perte.

V pokoji pro atopiky se doporučuje zvolit jednoduše omyvatelná podlahová krytina. K rutině by mělo patřit i pravidelné luxování, a to nejlépe vysavačem s vysoce účinným vzduchovým filtrem pevných částic (zkráceně HEPA filtr).

Kontrolujte teplotu a vlhkost vzduchu

Roztočům se daří při určitých teplotách a vlhkosti vzduchu. Pořiďte si tak do pokoje zařízení, které tyto údaje sleduje. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 70 %.

V pokoji pak udržujte ideálně teplotu kolem 20 stupňů, ale to už je individuální. Hlavní je, aby se dítě cítilo doma komfortně.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
Ekzém
Intimní trable pacientů s atopickou dermatitidou

Otevíráme jedno z nejméně diskutovaných témat! Jak se žije s ekzémem na těch nejcitlivějších místech? Trpí vztahy pacientů s atopickou dermatitidou stejně jako jejich nemocná kůže? Nejen na tyto dotazy odpovídal MUDr. Jan Šternberský, vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních z Fakultní nemocnice Olomouc. Atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje svědivými ložisky ekzému. Jak často […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram