Astmatici, pozor na skryté letní nástrahy!

Astma
19. 6. 2022

Slunečné počasí, prázdniny a dovolená. Ačkoliv se může zdát, že letní idylka nemá chybu, pro všechny to bohužel neplatí. I v létě totiž astmatiky ohrožují některé vnější vlivy, před kterými by měli být na pozoru. Jaké to jsou?

Po chladnějším jarním období to venku konečně vypadá, že k nám dorazilo léto. Teploty pomalu, ale jistě šplhají do třetí desítky Celsiovy stupnice a lidský organismus tak má potřebu ochladit se. Pokud ale jako astmatik přejdete z vyhřáté ulice do silně klimatizované budovy, svému tělu spíš uškodíte. Náhlé výkyvy teplot nejsou pro naše tělo přirozené. Mohou totiž způsobit nebakteriální zánět v dýchacích cestách. Ten by však většina z nás nepocítila. Plíce astmatiků či alergiků jsou ale zánětem postihnuty samy o sobě. Suchý a studený vzduch z klimatizace může způsobit silnou dušnost nebo také astmatický záchvat. Jestli se v létě chcete ochladit, zvolte spíše postupné snížení teploty. Pokuste se také vyhnout obchodním centrům, která jsou během letních období překlimatizovaná.

Kromě teplotních výkyvů astmatikům neprospívá ani vítr nebo déšť. Vodní přeháňky totiž zvyšují obsah plísní ve vzduchu. To může mít za následek dušnost nebo obtíže při dýchání. Vítr zase může rozfoukat prachové a pylové částečky, které vyvolají alergickou reakci.

Pozor byste měli dávat také na bouřky. Prostřednictvím elektrických výbojů blesku totiž vzniká ozón. Ten může způsobovat rizikovým skupinám, mezi které rozhodně astmatici patří, zdravotní problémy. Při zvýšené koncentraci může vyvolat dušnost či záchvaty kašle. Během bouřky i bezprostředně po ní tak raději zůstaňte doma.

Při boji s astmatem pomůže znalost nadcházejícího počasí. Naučte se tak jeho předpověď sledovat. Budete mít kontrolu nad plánováním svých aktivit a nepříjemné projevy nemoci úspěšně potlačíte.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
Diagnostika astmatu: Co vás čeká u lékaře a proč se nebát vyšetření

Astma patří mezi nejčastější chronická onemocnění dýchacích cest a jeho příznaky – dušnost, suchý kašel nebo tlak na hrudi – mohou zpočátku působit nenápadně. Jak včas rozpoznat příznaky astmatu, jak probíhá diagnostika a proč se vyšetření bát nemusíte, vysvětluje MUDr. Lucie Heribanová z Fakultní Thomayerovy nemocnice. Rozhovor přinášíme při příležitosti Světového dne astmatu, který letos […]

> číst více
Alergická rýma
Moderní léčba nosních polypů v Česku: Kortikoidy, operace i biologická terapie

Nosní polypy a chronická rinosinusitida s nosní polypózou mohou významně ovlivnit kvalitu života. V Česku však mají pacienti k dispozici široké možnosti léčby – od solných roztoků, přes kortikosteroidy až po moderní biologickou léčbu nosních polypů. „Máme k dispozici stejné léčebné postupy jako v zahraničí. Můžeme využívat biologickou léčbu, která je velmi moderní a účinná,“ vysvětluje MUDr. […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram