U chrápání je potřeba zaměřit se na příčiny

Astma
13. 8. 2024

Chceme-li vědět, jak přestat chrápat, musíme se zaměřit na příčiny. Hlavním důvodem chrápaní neboli ronchopatie je snížená průchodnost horních cest dýchacích. Vzduch, který vdechujeme, musí procházet omezeným prostorem a pohybovat se rychleji. Tím dojde ke změně tlaku v krku a kmitání měkkého patra a čepu.

Příčiny chrápání

Chrápání postihuje nejčastěji muže, ale týká se i žen a dětí. Příčinou jeho krátkodobého výskytu bývá obvykle nachlazení a nemoci horních cest dýchacích. Vzniká při nich bariéra, zhoršující průchodnost pro vzduch. Zde je léčba nejsnadnější, chrápání samo přestane po vyléčení nachlazení. Nepříjemné noční zvuky během spánku způsobuje například i přemíra alkoholu, který uvolňuje krční svalstvo, takže dochází ke zvýšení tlaku na hrtan. Tím se opět sníží průchodnost a vzniká známý obtěžující zvuk. Další příčinou je nadváha, při níž na hrtan tlačí tuková vrstva. V takovém případě pomůže jedině zhubnutí, jež navíc sníží i rizika dalších zdravotních problémů. Potíže s chrápáním mívají také kuřáci, kteří trpí zduřením sliznice a nejrůznějšími záněty. Dochází tak ke zvýšené tvorbě hlenů v dýchacích cestách a častému podráždění plic.

U starších lidí se chrápání považuje za téměř přirozené. Stárnutí je totiž doprovázeno povolováním krčních svalů, které způsobuje zúžení dýchací trubice a obtížnější průchod vzduchu. Další příčinou jsou i změny fyziologického rázu jako nosní polypy, záněty mandlí nebo deformovaná nosní přepážka.

Spánková apnoe

Pokud chrápající člověk dýchá přerušovaně, nepravidelně a občas se jeho dech zcela zastaví, budí se s pocitem, že se dusí, nevyspí se a cítí se unavený, měl by navštívit lékaře. Může totiž jít o závažné onemocnění zvané spánková apnoe, které pro něj může být ohrožující. Ošetřující lékař doporučí nejbližší spánkové centrum, kde mu po základním vyšetření provedou monitoring spánku, a to buď přímo ve spánkovém centru, nebo v domácím prostředí. Specializovaná centra zabývající se léčbou astmatu a nosní polypózy pak najdete na www.proatopiky.cz/kontakty. Návštěvu lékaře je dobré neodkládat, pokud se totiž chrápání podcení, může se ještě zhoršit.

Spací návyky

V mnoha případech však lze chrápání odstranit bez pomoci lékaře. Mezi možnosti, které určitě stojí za zkoušku, patří změna spacích návyků. Například spaní na boku místo na zádech, úprava ložnice, zaměření na zdravý životní styl. Chrápání bylo v minulosti považováno za problém nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný. Dnes se však ukazuje, že může mít vážné zdravotní a sociální následky – i proto je potřeba věnovat mu patřičnou pozornost.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Astma
U chrápání je potřeba zaměřit se na příčiny

Chrápání není jen nepříjemný zvuk, který ruší ostatní spáče. Může znamenat i začátek poruch spánku a nějaký větší zdravotní problém. Může jít o příznak astmatu, nosní polypózy aj. Nehledě na to, že vytváří obtíže také v sociální oblasti, včetně partnerských vztahů. Co je vlastně příčinou tohoto nepříjemného jevu? A dá se proti chrápání bojovat? Chceme-li vědět, […]

> číst více
Ekzém
I atopici si mohou letní pohodu užívat naplno

Léto je obdobím, na které se těší většina z nás. Prázdniny, sluníčko a koupání dokážou výrazně přispět k naší duševní pohodě. Výjimkou nejsou ani atopici – stav jejich pokožky se v letních měsících podstatně zlepšuje, což jim přináší značnou úlevu. Ale pozor, léto může být také plné nástrah, které mohou pokožku snadno podráždit a atopický ekzém zhoršit. […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram