Atopický ekzém ovlivňuje chod celé rodiny

Ekzém
23. 5. 2023

Chronická onemocnění výrazně ovlivňují každodenní život řady lidí. Jinak tomu není ani u atopického ekzému. Nejčastěji postihuje děti, ale objevuje se i u dospělých. Jak vzniká a jak proti němu bojovat? Odpovídá MuDr. Marie Jandová, Ph.D. z kliniky nemocí kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Jaké jsou příčiny jeho vzniku?

Atopický ekzém postihuje 10–25 % dětí a 2–10 % dospělých. Jednou z příčin vzniku je ztráta funkce epidermální bariéry způsobená defektním genem pro filagrin. Na rozvoji onemocnění se podílí také genetické faktory a zevní prostředí.

Jakým způsobem ovlivňuje toto onemocnění fungování celé rodiny?

Jelikož mezi hlavní projevy atopického ekzému patří suchost kůže doprovázená extrémním svěděním, po kterém následuje škrábání a komplikace (bakteriální či virové), pacienti a jejich rodiny nespí a jsou vyčerpaní. Neustálé svědění a škrábání děti neurotizuje a ty ztrácí koncentraci ve škole. Onemocnění se navíc často druží s astmatem či sennou rýmou.

Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?

Základem jsou režimová opatření a každodenní péče o kůži – časté a intenzivní promazávání pokožky. Lokálně se léčí pomocí kortikoidů, v kombinaci s antibiotiky ve formě mastí nebo imunomodulátory. Pak přichází řada na léčbu systémovou. Při výrazném zhoršení jsou to opět kortikosteroidy ve formě injekcí, infuzí nebo tablet a cyklosporin A. V poslední době se ke slovu jasně hlásí léčba biologická.

Pro koho je biologická léčba vhodná?

Tento druh léčby je indikován pro pacienty s těžkým atopickým ekzémem. Zároveň musí pacient splnit podmínku předchozí systémové léčby, nebo musí být v dokumentaci jasně a srozumitelně zaznamenány kontraindikace této léčby či nesnášenlivost. Lék je dostupný pro děti od 6 let, u nich podmínka předchozí systémové léčby není.

Jaké jsou nejčastější mýty a fakta spojená s atopickým ekzémem?

Atopický ekzém je onemocnění jako jakékoli jiné. Má vleklý a chronický průběh. Člověk se musí naučit se svým onemocněním žít a do značné míry se mu přizpůsobit. Největší mýtus se podle mého názoru týká používání lokálních kortikoidů. Správné používaní má ale minimální nebo žádné nežádoucí účinky. 

V řadě případů se také rodiče uchylují k přírodní nebo alternativní léčbě, která pro atopiky nemusí být vhodná.

_______________________________________________________________________

.

MUDr. Marie Jandová, Ph.D.

Klinika nemocí kožních a pohlavních

Fakultní nemocnice Hradec Králové

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Ekzém
Pozor na alergeny a zrádné potraviny!

S atopickým ekzémem není lehké pořízení. Kůže pekelně svědí a bolí. V noci nemůžete spát a ráno se jen stěží obléknete, protože pod tíhou látky dochází k dalšímu podráždění. V případě atopické dermatitidy jde o autoimunitní reakci těla na určitý podnět. A takovým spouštěčem může být i jídlo. Faktem je, že potraviny se na zhoršení průběhu […]

> číst více
Ekzém
Jak na atopickou dermatitidu?

Onemocnění kůže jako je atopická dermatitida limitují pacienty v mnoha ohledech, ať už se jedná o výběr práce, volnočasové aktivity či o psychickou pohodu. Jak ji můžeme léčit a naučit se s ní žít? Odpovídá MUDr. Bohdana Lacmanová z Dermatovenerologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Mnoho lidí má pro atopický ekzém genetickou predispozici, což […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram